U ŠAHOVSKOM KLUBU ,,KLUB5” BIJELjINA ZA ,,SEMBERIJA INFO'' TVRDE DA BIJELjINA IMA VELIKI POTENCIJAL U ŠAHU :: Semberija INFO ::

 

U ŠAHOVSKOM KLUBU ,,KLUB5” BIJELjINA ZA ,,SEMBERIJA INFO'' TVRDE DA BIJELjINA IMA VELIKI POTENCIJAL U ŠAHU


U ŠAHOVSKOM KLUBU ,,KLUB5” BIJELjINA ZA ,,SEMBERIJA INFO'' TVRDE DA BIJELjINA IMA VELIKI POTENCIJAL U ŠAHU
 
Želimo popularizovati šah kod djece


 
 
Možete li nam ukratko predstaviti Šahovski klub ,,Klub5”, kad je osnovan, ko su inicijatori?
-Šahovski klub ,,Klub5”, Bijeljina osnovan je 2021. godine. Idejni začetnici i osnivači najmlađeg šahovskog kluba u našem gradu su profesori engleskog jezika: Želimir Tešić (predsjednik kluba) i Vedran Petričević (potpredsjednik i trener kluba). Klub trenutno broji dvadeset i pet aktivnih članova, mahom uzrasta od 6 do 12 godina. Treninzi se održavaju dva puta nedeljno i osmišljeni su na taj način da kombinujemo tradicionalne metode učenja koji podrazumijevaju upotrebu osnovne šahovske opreme – demonstracione ploče, štampane literature i šahovskih materijala, zajedno sa upotrebom računara i računarskih softvera za učenje šaha. Pored redovnih časova škole šaha, takođe imamo i termine za rekreativce, kada su svi poklonici šaha, bez obzira na starosnu dob, dobrodošli da uživaju u prijatnoj atmosferi i nadmudrivanju na crno-bijelom poprištu.

Šta je bio motiv a šta su ciljevi osnivanja kluba? Ko je trener u ŠK ,,Klub5”?
-S obzirom na to da godinama radimo kao profesori i da smo, baveći se ovim poslom, stekli pedagoško iskustvo radeći sa velikim brojem djece, direktni smo svjedoci uticaja digitalne tehnologije u procesu njihovog odrastanja i stasavanja; s tim u vezi, a uzevši u obzir da smo i sami ljubitelji drevne igre mudrosti, vodili smo se idejom da bi bavljenje šahom  predstavljao jedan kvalitetan način da djeca i omladinci malo manje vremena provode na svojim telefonima i drugim digitalnim uređajima, da se zainteresuju za igru i da razviju ljubav prema istoj, te da na taj način uživaju mnoge prednosti koje bavljenje šahom može imati na njihov kognitivni razvoj i razvoj njihove ličnosti. Odluka da svoju zamisao realizujemo osnivanjem šahovskog kluba pala je koncem 2020. – godine koja je, nažalost, protekla u znaku korone i nedaća koje je pandemija donijela sa sobom. Sa stanovišta šaha, u svijetu se u tom teškom periodu karantina, policijskih časova i zatvorenosti stanovništa javila velika zainteresovanost za igru, naročito na popularnim internet platformama za igranje šaha koje su bilježile do tada nezapamćenu posjećenost. Osjetili smo da bi vjetar mogao zapuhati u povoljnom pravcu za šah i njegov razvoj među mlađim populacijama u ovoj zemlji i odlučili se da uplovimo u avanturu i damo svoj doprinos. Osnovna vizija našeg kluba je da afirmišemo i pospiješimo razvoj i omasovljenje šaha u ovom gradu, ponajprije među djecom i mladima. Ovaj cilj naš klub prevashodno realizuje posredstvom omladinske škole šaha koju vodi potpredsjednik i trener Vedran Petričević, kao i otvorenog međunarodnog kadetskog turnira „Via Drina Open“, koji je rejtingovan od strane svjetske šahovske federacije FIDE, a koji organizujemo već dvije godine zaredom i koji je do sada okupio mnoge mlade šahiste i šahistkinje iz svih regija Republike Srpske, Federacije BiH i Srbije.  Osim nastavnih aktivnosti u školi šaha, trudimo se da djeci pružimo i druga iskustva i znanja, pa smo tako organizovali posjete umjetničkom ateljeu i naše polaznike vodili u pozorište kako bi djeca proširila svoje vidike i naučila nove stvari, jer nikada ne znate kakav se skriveni talenat i interesovanje krije u djeci.



Koliko ste zadovoljni odzivom djece u vašu školu šaha?
-Zainteresovanost djece za šah u našem gradu je u porastu, a reklo bi se da roditelji polako postaju svjesniji dobrobiti bavljenja ovim sportom. Za sada smo zadovoljni kako se stvari odvijaju, a svakako ćemo nastojati da u narednom periodu pobudimo još veću zainteresovanost za šah, imajući u vidu da ovaj plemeniti sport, zbog izuzetno pozitivnog uticaja koji može imati na intelektualni razvoj jednog djeteta, zavrijeđuje mnogo bolji status od onog koji trenutno ima u ovoj zemlji.  

Nije trebalo dugo da djeca iz ŠK ,,Klub5” počnu osvajati titule prvaka RS ali i prva mjesta na jakim turnirima. Jeste li očekivali ovakav razvoj događaja samo par godina po osnivanju kluba?
-Da budemo iskreni, ne. Po osnivanju kluba, nismo gajili prevelika očekivanja, ali smo se upustili u ovo sa dosta entuzijazma i ljubavi; a sada, kada se osvrnemo unazad na tri godine koje su protekle, imamo razloga da budemo itekako zadovoljni onim što smo postigli; relativno smo mlad klub, koji još uvijek nastoji da pronađe svoje mjesto u konkurenciji sa nekim mnogo većim i iskusnijim šahovskim klubovima u Republici Srpskoj. Naši polaznici napreduju i stiču takmičarsko i turnirsko iskustvo; neki od njih već su zabilježili dobre uspjehe i rezultate u svojim kategorijama, a tu je i još nekoliko talentovanih pojedinaca čije vrijeme, vjerujemo, tek dolazi.



S obzirom da u Bijeljini djeluje pet šahovskih klubova sa jakim omladinskim školama, po čemu se ŠK ,,Klub5” izdvaja od njih?
-Nezahvalno je o tome pričati, s obzirom na to da je naš klub najmlađi od ostalih aktivnih šahovskih klubova u Bijeljini, od kojih dva postižu zaista impresivne rezultate u svim kadetskim i omladinskim kategorijama. Možda bismo mogli izdvojiti našu težnju da popularizujemo i ovaj sport približimo onima koji nisu u šahu i koji možda nemaju razvijenu svijest o tome koliko bavljenje šahom može potpomoći razvoj mlade osobe, ne samo na intelektualnom, nego i na sociološkom planu. Pored toga, istakao bih i našu otvorenost i spremnost da se uvezujemo sa klubovima i šahovskim radnicima iz cijele zemlje, kao i susjednih zemalja, da pokrećemo saradnju i potencijalno pokrenemo različite projekte vezane za šah, te da na taj način doprinesemo tome da Bijeljina postane ozbiljan centar šaha i stekne reputaciju grada u kojem se predano radi na razvoju ovog sporta.

Organizovali ste nakoliko međunarodnih šahovskih turnira za mlađe kategorije. Kakve su vaše impresije sa ovakvih sportskih događaja?
-Kao što smo prethodno istakli, jedan od glavnih ciljeva našeg kluba, pored uspješnog rada omladinske škole šaha, jeste da svake godine budemo domaćini jednog velikog kadetskog turnira  koji bi, u narednim godinama, poprimio tradicionalni karakter i postao prepoznatljiv brend grada Bijeljina. Ovu misiju počeli smo da ostvarujemo posredstvom “Via Drina Open” turnira koji organizujemo već dvije godine uzastopce. Iz ugla organizatora, veoma smo zadovoljni zainteresovanošću i medijskom propraćenošću ovog turnira: 30. marta ove godine upriličen je 2. Međunarodni kadetski turnir “Via Drina Open 2024” Bijeljina na koji se odazvalo čak 120 mladih šahista i šahistkinja iz BiH i Srbije, a u narednim godinama cilj nam je da ova impresivna brojka bude u stalnom porastu. Ovdje moramo istaći da imamo nesebičnu podršku hotela ,,Drina” Bijeljina, kojem se zahvaljujemo na pomoći i podršci koju nam pružaju od samog osnivanja našeg kluba i srećni smo sto u Bijeljini imamo takav jedan hotel koji svojim kapacitetom i uslugom naše šahovske događaje čini posebnim.

S obzirom na ulogu koju šah ima u podsticanju razvoja intelektualnih potencijala djece, imate li podršku društvene zajednice, u prvom redu javnih institucija koje su nadležne za brigu o zdravom razvoju najmlađih članova našeg društava?
-Naš klub je do sada imao podršku na lokalnom nivou od strane Eparhije zvorničko-tuzlanske i njegovog preosveštenstva episkopa Fotija, Kabineta gradonačelnika Grada Bijeljina, Skupštine Grada Bijeljina, Rotari i Rotarakt kluba Bijeljina, kao i brojnih drugih privatnih kompanija i pojedinaca u našem gradu kojima ovim putem još jednom upućujemo zahvalnost. Pored toga, istakli bismo i prošlogodišnju podršku Kabineta predsjednika Republike Srpske. Međutim, organizovanosti i ulaganja u šah ipak manjka na državnom nivou. Nedostaje sveobuhvatni program razvoja šaha putem kojeg bi šahovski klubovi mogli znatno da podignu kvalitet rada u svojim školama kako bi mladi šahovski entuzijasti iz naše zemlje bili konkurentniji na svjetskoj sceni. Nažalost, u tom pogledu mnogo kaskamo za nekim drugim zemljama – dijelom zbog nedostatka svjesti o važnosti razvoja šaha. Trenutna situacija jasno ukazuje na to da se ovdje šah nedovoljno ozbiljno uzima, dok se, s druge strane, u Evropskom parlamentu već nekoliko godina vrlo ozbiljno razmatra i vijeća da šah bude uveden kao obavezan predmet u nastavnom planu i programu u osnovnim školama zemalja članica EU.

Iako Bijeljina slovi kao lokalna zajednica koja ima najbolje mlade šahiste u BiH, ima li načina da se šah još više popularizuje u našem gradu?
-Ovoga smo se, dobrim dijelom, dotakli na prethodnom pitanju. Podrška države, vlasti i institucija, kao i podrška lokalne zajednice je preduslov i apsolutno je neophodna ako želimo da iole pariramo drugim zemljama na evropskim i svjetskim takmičenjima, posebno u seniorskim kategorijama. Trenutno imamo jednu paradoksalnu situaciju, gdje u našoj zemlji postoji nesklad između nezapamćene zainteresovanosti djece i mladih za šah, i indiferentnosti institucija prema tome da se ovaj talas interesovanja za nešto što je toliko dobro i korisno za mlade ljude pospiješi i što bolje iskoristi.

Kakvi su planovi za budućnost u radu Šahovskog kluba ,,Klub5”?

-ŠK „Klub5“ će putem škole šaha i organizovanja šahovskih takmičenja nastaviti sa svojim osnovnim ciljem, a to je afirmacija i popularizacija šaha. Željeli bismo da što više roditelja uvide koliko je šah korisna aktivnost za njihovu djecu, i da proširujemo krug djece u našem gradu i regiji koji bi se počeli zanimati za šah i zavoljeli ovaj intelektualni sport. Pored pomenutog, imamo i planove da proširimo naš djelokrug organizovanjem šahovskih kampova,  seminara i predavanja na području grada Bijeljina kako bi šah, barem u našem gradu, povratio dio svoje stare slave i popularnosti koju itekako zaslužuje'', zaključuju iz Šahovskog kluba ,,Klub5''.


Semberija info