ПЕТАР БИБИЋ, УГЛЕДНИ БИЈЕЉИНСКИ АДВОКАТ, О ПРАВОСУЂУ И СУДСКИМ ПРЕДМЕТИМА :: Semberija INFO ::

 

ПЕТАР БИБИЋ, УГЛЕДНИ БИЈЕЉИНСКИ АДВОКАТ, О ПРАВОСУЂУ И СУДСКИМ ПРЕДМЕТИМА


Познати бијељински адвокат Петар Бибић (67) од 2000. године бави се адвокатуром. Рођен је у Блажевцима код Тешња, Правни факултет је завршио у Сарајеву. Први посао добио је 1974. године у сарајевском „Унис комерцу“. Неколико година радио је као секретар фирме, да би до почетка ратних сукоба у БиХ, све до краја априла 1992. године обављао послове директора правних послова у том предузећу. Осам година радио је у Влади РС, у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде.
 
Осврнувши се на богату адвокатску праксу коју је обављао у протеклих двадесетак година, адвокат Бибић за портал Семберија инфо каже да је изузетно широк дијапазон предмета и странака које је заступао у протекле непуне двије деценије.
 
-Реформом правосуђа у БиХ, која је ступила на снагу 24. јануара 2003. године, добили смо нове законе о кривичном, односно о парничном поступку. Заступао сам пуно странака, како у области парничних, тако и у области кривичних поступака. У кривици се највише јављају  кривична дјела против имовине, крађе и тешке крађе, те преваре у којима учествују и малољетне и пунољетне особе. Изражено је и повећање броја кривичних дјела у области неовлаштеног промета и продаје опојних дрога. Од тежих кривичних дјела у адвокатској пракси сусретао сам се и са кривичним дјелима против живота и тијела, са дјелима у којима су нанесене тешке и лаке тјелесне повреде, убиствима, са кривичним дјелима против полног интегритета. У посљедње вријеме јављају се и кривична дјела из области дјечије порнографије, насиља у породици, кривична дјела из области безбједности саобраћаја су такође бројна, али и прекршаји који се подводе под ремећење јавног реда и мира“.
 
У времену у коме данас живимо, каже адвокат Бибић, јавља се све више судских предмета који се подводе под поремећене односе у породици.
 
 - Питање одређивања и исплате алиментације, доношење одлука о повјеравању дјеце једном од родитеља, разводи због одласка  једног од брачних партнера у земље ЕУ, ради запослења, прибављање радних дозвола на тај начин, све су то проблеми који се најчешће завршавају на суду. Наравно, у правосуђу велики проблем представљају и неријешени „комунални“ предмети, нередовно плаћање РТВ таксе, трошкови одвоза чврстог комуналног отпада, плаћање рачуна за воду и утрошену електричну енергију. С обзиром на то да се сада измирују рачуни за неплаћену РТВ таксу из 2009. и 2010. године, односно да су судови затрпани такозваним „комуналним“ предметима, на нивоу ресорног министарства покушавају се изнаћи нека практична рјешења за ову област. У неким европским земљама ови предмети се рјешавају изван судова“, каже адвокат Бибић, подсјећајући да обавезе плаћања рачуна за воду и електричну енергију, када су у питању физичка лица, застарјевају за годину, док за правна лица застара наступа у року од три године.
 
Адвокат Бибић подсјећа, истичући да је то и пракса показала, да би сваки грађанин, прије него што обави продају или куповину неке некретнине, односно приликом рјешавања неког имовинско – правног проблема или ступања у било какве облигационе односе, требало да се посавјетује са својим  адвокатом или да потражи помоћ у Центру за бесплатну правну помоћ.
 
-Када су у питању већи спорови, чија је вриједност већа од 50.000 КМ, странке треба да знају да се упуштају у спор са великим трошковима парничног поступка и са великим судским таксама. Да би се странка заштитила, она мора добро процијенити да ли може успјети у том спору и да ли би требало на вријеме да избјегне непотребне судске трошкове. Грађане бих овом приликом посјетио и на нови институт који је уведен у Кривичном закону РС и ФБиХ, а који се односи на могућност постизања споразума оптуженог и његовог браниоца са тужилаштвом, уз одобрење и сагласност суда, о висини казне за одређено кривично дјело. На тај начин пружа се могућност ефикаснијег рјешавања кривичног поступка и смањења трошкова’’.
 
Адвокат Бибић за портал Семберија инфо каже да је добро и то што је и у парничним поступцима странкама омогућено постизање судског поравнања и судске нагодбе, која се нуди у свакој фази судског поступка.

Семберија инфо