Данас, 13. септембра, обиљежава се Свјетски дан прве помоћи: Најважнија је борба против короне :: Semberija INFO ::

 

Данас, 13. септембра, обиљежава се Свјетски дан прве помоћи: Најважнија је борба против короне


Усљед пандемије корона вируса и потешкоћа у организовању активности, првенствено у школама, Међународна федерација Црвеног крста и Црвеног полумјесеца и Глобални референтни центар за прву помоћ, одлучили  су одгодити планирану тему „Прва помоћ у школи” за Свјетски дан прве помоћи  2020. године.
 
Сви већ припремљени материјали, едукативни леци и студије поновно ће се користити за сљедећу кампању 2021. године. Овогодишња тема стога је посвећена активностима које су у вези с ковидом 19. Налазимо се у времену када су хуманитарне организације на одређеној прекретници. Потребно је створити и развити нове приступе за оснаживање заједница у будућности. Успркос тренутној глобалној забринутости у вези са ковидом 19 и фокусираности на превенцију, спречавање ширења и лијечење, остале болести и озљеде су још увијек присутне.



Правовременим и правилним пружањем прве помоћи може се спријечити оптерећеност здравственог система.
Тренутна криза има утицај на курсеве прве помоћи како за предаваче, тако и за волонтере, многи курсеви или радионице су одгођени или им је смањен број. Јако је важно да друштва Црвеног крста која одржавају курсеве примјењују све препоручене мјере за спречавање ширења корона вируса, те да дијеле информације о превентивним мјерама, посебно због поплаве лажних вијести којима смо сви изложени.
 
Друштва Црвеног крста морају размотрити и изабрати најбоље начине комуникације за преношење информација зависно о околностима и људима којима се обраћа, поштујући смјернице и циљне групе - дјеца, млади, родитељи, учитељи, професори, старији... Потребно је обратити пажњу на садржај и начин подучавања с обзиром на доб, пол, етничку припадност и инвалидност, користити дигиталне медије за преношење информација, те укључивати поруке о превенцији ширења корона вируса. Постоји само неколико измјена у тренутним препорученим протоколима о првој помоћи, а већина се односи на спречавање или минимизирање ризика од преноса вируса.
 
Ковид је највећа свјетска криза задњих година, хиљаде живота је изгубљено, а свјетска се економија вјероватно суочава с најгором рецесијом од 1930-их. Резултат тога су губици радних мјеста и прихода за многе, што је нанијело штету здрављу и одрживом развоју. Људи се и даље повређују и разболијевају, међутим, данас се многи устручавају назвати хитне службе или не желе отићи у болницу због страха од излагања зарази корона вирусом. Особе, које немају знање из прве помоћи, беспотребно приступају стручној медицинској  помоћи, и тако повећавају ризик од изложености вирусу, те оптерећују здравствени систав. Хитне службе и болнице (нпр. у великим градовима) могу бити пребукиране, што опет доводи до одгођене помоћи.
 
Кључне поруке:
 
• Ширите чињенице, а не страх. 
• У едукацију из прве помоћи укључити препоруке за спречавање корона вируса.
• Свјетски дан прве помоћи уједно је прилика да покажемо нашу заједничку захвалност за 13 милиона волонтера на њихову изузетну преданост хуманитарном циљу и нашим темељним начелима, захвалимо им на доброти, храбрости и несебичности.

​Агенције