Којим земљама пријети рецесија у 2020? :: Semberija INFO ::

 

Којим земљама пријети рецесија у 2020?


ЊУЈОРК - Амерички магазин "Форбс" објавио је листу земаља којима пријети рецесија у 2020. години, у условима успоравања раста глобалне економије које је проузроковало да централне банке широм свијета спусте каматне стопе близу нуле или чак ниже у настојању да подстакну раст.

Први на листи је Хонг Конг, који је након петомјесечних протеста грађана ушао у "техничку рецесију", док су индустријске гране попут туризма и малопродаје посебно погођене текућим немирима.

Иза Хонг Конга је Велика Британија, чија је економија, суочена са неизвјесном ситуацијом око изласка те земље из Европске уније, недавно забиљежила први пад привредне активности од 2012. године, а у случају Брегзита без договора би могла да заврши у рецесији, наводи се на званичном сајту "Форбса".

Међу земљама којима пријети рецесија је и Нјемачка, највећа европска привреда, која се бори са континуираним слабљењем производног сектора и са мањом глобалном продајом аутомобила, на коју се њемачка економија знатно ослања.

На листи је и Италија, четврта највећа привреда у Европи, која је у другој половини 2018. године била у техничкој рецесији и суочава се са сталним економским неприликама због слабе продуктивности, високе незапослености, огромног дуга и политичких превирања.

Своје место на листи нашла је и Кина, чија је економија наставила успоравање усљед трговинског рата са САД, иако још увијек није у рецесији.

Међународни монетарни фонд предвиђа раст кинеске привреде од само 5,8 одсто за 2020. годину, након раста од 6,6 одсто 2018. и предвиђених 6,1 одсто ове године.

Остале економије којима озбиљно пријети рецесија наредне године су, између осталих, Турска, Аргентина, Иран, Мексико и Бразил.

ММФ је раније ове године упозорио да ће свјетска економија забиљежити раст од свега 3,0 одсто у 2019. години, што је најслабији раст од глобалне финансијске кризе из 2008. године.

​Тањуг/Независне новине