Срамотна разлика: Минималац у БиХ и у иностранству НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПОРЕДИ, овдје се ради 5 сати, а "вани" сат за исту цифру :: Semberija INFO ::

 

Срамотна разлика: Минималац у БиХ и у иностранству НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПОРЕДИ, овдје се ради 5 сати, а "вани" сат за исту цифру


Ако минималну сатницу у БиХ упоредимо с оном у земљама Запада, она у најмању руку изгледа биједно.
вропска статистичка канцеларија објавила је податке о сатници у четвртом тромјесечју 2022. године у еврозони и земљама Европске уније.

Према најновијим подацима, сатница у еврозони порасла је 5,7 одсто на годишњем нивоу. Такође, у земљама ЕУ цијена рада по сату порасла је за 5,8 одсто у посљедњем тромјесечју прошле године у односу на исти период 2021. године.

Сатница у ЕУ у трећем тромјесечју порасла је за 4,1 одсто, а у еврозони 3,7 одсто. У земљама ЕУ сатница је у посљедњем тромјесечју прошле године највише порасла у Бугарској, за чак 16,1 одсто, потом слиједе Литва с порастом од 15,5 одсто и Мађарска с 12,4 одсто. Сатница у Њемачкој порасла је за 6,3 одсто, у Француској 5,2 одсто, у Италији 5,5 одсто и у Шпанији 3,6 одсто.

Износи минималца

Минимална плата ове је године расла и у Федерацији БиХ те од 1. јануара износи 596 КМ, што представља повећање најниже плате за 9,85 одсто у односу на најнижу плату утврђену за 2022. У БиХ, за разлику од већине европских земаља, није законски прописана минимална сатница. Истина, постоји неколико гранских колективних уговора који прописују минималну сатницу за поједине гране попут металског сектора у којем минимална сатница сада износи 4,40 КМ.

– У Федерацији БиХ дефинисан је износ минималне нето сатнице од 4,40 КМ, што износи 774,40 КМ на мјесечној разини, а у коначници представља 68,10 одсто просјечне плате у ФБиХ или 25 одсто повећање у односу на ранију најнижу нето сатницу. Као што је познато, претходна минимална сатница износила је 3,50 КМ, што је 616 КМ на мјесечном нивоу – истакли су из Синдиката металаца БиХ након потписивања колективног уговора.
Међутим, узмемо ли у обзир чињеницу да је минимална плата 569 КМ и да мјесец у просјеку има 176 радних сати, сатница радника на минималцу у ФБиХ износи око 3,40 КМ нето или прерачунато у евре 1,75. У бруто износу минимална станица у ФБиХ је око 5 КМ или 2,50 евра. Ако ову сатницу у бруто износу успоредимо с оном у земљама западне Европе, која је и прописана у бруто износу, она у најмању руку изгледа биједно.

Према подацима из прошле године, 13,04 евра минимум је који особа може зарадити по сату у Луксембургу, на основу чега Велико Војводство има највишу минималну плату у Европској унији. То је 2.256,95 евра мјесечно за посао с пуним радним временом. Холандија је друга у ЕУ с бруто мјесечном платом од 1.701 евро, али с неколико одредби. Пуна минимална зарада вриједи само за старије од 21 године и не постоји фиксна сатница, већ минимална мјесечна примања. То значи да особе које раде 35 сати седмично примају исту минималну плату као и оне које раде 40 сати.

Француска је на трећем мјесту с бруто сатницом од 10,57 евра, што износи 1.603 евра мјесечно. Белгија има минималну сатницу од 9,87 евра, а Њемачка је имала сатницу од 10,45 евра, међутим, она је у овој години порасла на 12 евра. Минимална сатница у Швајцарској тренутачно износи око 21 евро по сату. За поједине послове постоје колективни уговори и веће минималне сатнице, пише Вечерњи лист.

Неповољнији положај

Истина, од ових износа треба одбити порезе, али су сатнице у БиХ вишеструко мање. Радник на минималцу у БиХ треба радити четири или пет сати за износ који његов колега у некој од споменутих земаља заради за сат времена.
Зато не чуди масовно исељавање радне снаге из БиХ у земље Запада, посебно имајући у виду да су цијене хране, одјеће, горива готово исте. Осјетна разлика углавном је на станаринама.


Српскаинфо