Ко је Армин Лашет: Политичар који ће наставити политику Ангеле Меркел :: Semberija INFO ::

 

Ко је Армин Лашет: Политичар који ће наставити политику Ангеле Меркел


Фото - Танјуг / АП
БЕРЛИН - Нови предсједник Хришћанско демократске Уније (ЦДУ), коју је 16 година предводила канцеларка Ангела Меркел, Армин Лашет важи за политичара, који није прагматичар, и који ће наставити политику Ангеле Меркел.

Лашет је са 18 година, крајем 1970. ушао у ЦДУ, а њега је у странку довело ангажовање око цркве, гдје је "откривен".

Говорећи о свом путу у ЦДУ рекао је да најприје није желио да уђе у политику, иако је био заинтересован за политику, али није могао да замисли шта се ради у странци.

Почео је као локални политичар у родном Ахену, а средином 1990-те ушао је у посланичке клупе у Бундестаг, али је мандат изгубио послије једног мандата.

Након тога ушао је у клупе Европског парламета, да би се 2005.вратио у њемачку политику.

Тако је постао први министар интеграције у покрајини Сјеверне Рајне Вестфалије, гдје се залагао за постизање резултата успешном интеграцијом странаца.

Пет година касније Лашет мора да се одлучи да ли ће се кандидовати да води странку у покрајини Сјеверна Рајна Вестфалија, гдје је најприје изгубио од Норберта Ретгена, који је потом 2012.изгубио покрајинске изборе.

Лашету се послије избора указала нова шанса, постао је шеф ЦДУ у покрајини, и он је, мимо супротних очекивања, вратио ЦДУ на власт у Сјеверној Рајни Вестфалији, гдје је од 27. јуна 2017. гувернер покрајине.

Кандидујући се за шефа ЦДУ Лашет је, због тога, стално говорио да он доноси искуство у власти, јер руководи великом покрајином, као и да зна да побиједи на изборима, што није "лоше" за вођење странке.

Након што је 10.фебруара прошле године Анегрет Крамп-Каренбауер најавила да жели да поднесе оставку на мјесто шефа ЦДУ, и да неће предводити странку на парламентарним изборима, Лашет је 25.фебруара саопштио да ће се кандидовати, заједно са министром здравља Јенсом Шпаном, који би преузео дужност потпредсједника.

Лашет, због свог бављења интеграцијом странаца, залаже се за принципе равноправности, интеграције, и жели да омогући образовање независно од поријекла.

"Ми смо земља имиграције. Иако је француски модел различит проблем успјешне интеграције имају обје земље. Због тога морамо да се заложимо кроз образовање за социјални успон миграната", рекао је недавно француским медијима.

​Танјуг / Независне