Како високе температуре утичу на организам? :: Semberija INFO ::

 

Како високе температуре утичу на организам?


Организам човјека подложан је утицају временских прилика. Дио смо природе и све што се дешава око нас па тако и временске прилике повољно или неповољно утичу на наше здравље. Током наглих промјена потребно је више водити рачуна о здрављу. Све промјене времена у смислу промјене температуре, влажности ваздуха, атмосферског притиска свакако утичу и на организам човјека. Највише на хроничне болеснике, кардиоваскуларне прије свега, затим пацијенте са плућним болестима првенствено астмом, особе са дијабетесом, реуматолошки пацијенти. Такође, утичу и на здраву популацију дјеце, трудница и старијих особа, рекла је др Биљана Радуловић специјалиста интерне медицине. Др Радуловић истиче да временске промјене и високе температуре утичу на крвне судове који се у тим ситуацијама шире а то доводи до пада крвног притиска који изазива несвјестицу, вртоглавицу, поспаност, умор…

-Прелазак са високих температура на ниже или ниске такође дјелује на крвне судове који из стања проширености се скупљају, што опет доводи до скока крвног притиска. Премор и неправилно дисање су само неке од тегоба које се јављају при промјени времена. Ове тегобе посебно су изражене код хроничних болесника код којих је због дуготрајне болести дошло до промјене на крвним судовима. Код ових пацијената крвни судови су због калцификације или високог холестерола изгубили еластичност  и способност да се адекватно и брзо прилагоде свим температурним промјенама, каже др Радуловић.
 
САВЈЕТИ
- Хронични болесници да узимају редовно прописану терапију;
- Исхрана да буде лагана са што више воћа и поврћа;
- Континуирано хидрирати организам;
- Носити лагану одјећу (пожељно да је од природних материјала, као што је памук или лан);
- Избјегавати излазак у најтоплијем дијелу дана уколико је то могуће, од 11 до 17 часова. Уколико је то неопходно, користити заштиту као што су шешири, сунчане наочаре…
- Стил живота прилагодити временским условима;


Правилна исхрана је врло битна те уношење доста витамина и минерала, како би се организам лакше изборио са великим врућинама. Често млађе особе мисле да на њих ове промјене не могу да утичу – у чему гријеше. Нагле промјене времена утичу на све па често и млади траже медицинску помоћ због појаве вртоглавице и премора у овом периоду. Физичка активност је свакако пожељна за здравље генерално. У периодима када су високе температуре најбоље је распоредити физичку активност у јутарњим или поподневним и вечерњим сатима како не би дошло до претјераног оптерећења организма, савјет је др Радуловић.