Е-возила скупа, инфраструктура слаба, стандард грађана низак :: Semberija INFO ::

 

Е-возила скупа, инфраструктура слаба, стандард грађана низак


Босна и Херцеговина ће потенцијално јако тешко моћи испратити легислативу Европске уније о забрани продаје аутомобила на бензин и дизел од 2035. године, коју је Европски парламент усвојио прије неколико дана, сматрају домаћи стручњаци.

Подсјећамо, посланици у Европском парламенту су усвојили овај закон са циљем да се убрзају прелазак на електрична возила и борба против климатских промјена.

Саговорници сматрају да је БиХ традиционално тржиште аутомобила на фосилна горива, те иако је држава увела неке олакшице, е-возила се слабо купују јер су прескупа за наше стандарде.

Проблем је и јако лоша инфраструктура у БиХ, те мали број пунионица.

Драго Талијан, директор Центра за моторна возила, рекао је за "Независне новине" да, уколико будемо пратили легислативу Европске уније, и у БиХ ће доћи до одређених ограничења увоза аутомобила на фосилна горива.

"Уколико не буде промјене у тој сфери, биће све као и до сада, с тим што ћемо имати у понуди више таквих возила него што је било до сада. Што се тиче увоза електричних возила, видимо да је Савјет министара БиХ донио одлуку о ослобађању и умањењу плаћања царина на увоз таквих возила, али очито је да то није довољно да мотивише купце", навео је Талијан.

Према његовим ријечима, електрична возила су скупља, али је потребно обезбиједити и добру инфраструктуру за та возила, јер још немамо услове да их напунимо кад затреба.

"Тренутно се електрична возила возе на неком локалу, али ни немамо их тренутно довољно, а пуњења се врше кући или на доступним пунионицама. С обзиром на то да је тај тренд развоја е-возила добио на великом значају, мислим да ће сви морати да се покрену додатно и створе амбијент за кориштење тих возила", нагласио је Талијан.

Шевал Ковачевић, судски вјештак саобраћајне струке, истакао је да би потенцијално усвајање оваквог закона у БиХ могло донијети бројне проблеме.

"Први је тај како обезбиједити новац за куповину електричних аутомобила. У Европској унији себи могу дозволити тако нешто, али код нас ће то ићи тешко. Друга ствар је та шта са постојећим ауто-парком да се чини? Земље у развоју то себи не могу приуштити", навео је Ковачевић.

Додао је да ће БиХ овај закон тешко испоштовати.

"Питање је како ће се то одразити и на тржиште нафте и нафтних деривата. Такође, имамо слабу доступност за електричне аутомобиле, имамо јако мало пунионица и ту ће бити проблем. По мом мишљењу, овакву одлуку је требало степеновати, а не тако драстично да се одлучи. Ово неће бити проблем само за БиХ, већ за све земље у региону. Не можете ви одлучити одједном да се тако нешто деси, а људи немају новца да купују е-возила", казао је Ковачевић.

Независне