НОВИ ПРАВИЛНИК О БОЛОВАЊИМА :: Semberija INFO ::

 

НОВИ ПРАВИЛНИК О БОЛОВАЊИМА


Foto
Послодавци сада имају могућност да затраже ванредну оцјену привремене неспособности за рад уколико имају било какву сумњу у оправданост боловања радника, што раније није било могуће.

Ово је омогућено новим Правилником о остваривању права на накнаду плате за вријеме привремене неспособности за рад који је почео да се примјењује почетком овог мјесеца, саопштено је из Фонда здравственог осигурања РС.
 
Наиме, сада послодавци, уколико сматрају да је осигураник неоправдано дуго на боловању, имају могућност да поднесу захтјев Фонду у циљу ванредне оцјене боловања, те ће на основу тог захтјева првостепена комисија за боловања позвати осигураника и спровести ванредну процјену привремене неспособности. 
 
Исход ове ванредне оцјене може бити, како је предвиђено Правилником, или наставак боловања или враћање на посао наредног дана, ако се поновном анализом медицинске документације и прегледом осигураника установи да је радник способан за посао.

Осим тога, овим правилником је предвиђено и да радници Фонда буду присутни на првостепеним комисијама за оцјену привремене неспособности за рад у циљу унапређење рада у овој области. Циљ је и да радници ФЗО координишу између здравствене установе и осигураника с намјером да се убрзају дијагностичке процедуре које су осигуранику препоручене како би се скратило трајање боловања, уколико се испостави да је радник на боловању јер чека на одређене прегледе, попут магнетне резонанце, ЦТ-а и сл.
 
Дакле, циљ ових новина је да се унаприједи област боловања и да све евентуалне злоупотребе овог права буду сведене на минимум. Такође, у циљу што бржег опоравка и спречавања погоршања здравственог стања осигураника овим правилником дефинисано је да осигураник за вријеме трајања боловања не напушта мјесто сталног пребивалишта, осим када одлази породичном доктору или када је упућен на дијагностичке прегледе и лијечења која се налазе ван мјеста пребивалишта. 
 
Такође, да би се спријечило да боловања трају дуже него што је неопходно, једна од новина је и да породични доктор не мора да чека 12 мјесеци како би осигураника упутио на оцјену радне способности комисије Фонда ПИО РС, него је тај период скраћен на шест мјесеци непрекидне неспособности за рад, изузев када је ријеч о трудничким боловањима. Осим тога, у циљу једноставнијег тумачења прописа у пракси, у новом правилнику је јасно дефинисано и да се боловање може да води на основу прегледа осигураника код љекара из одговарајуће уговорене здравствене установе која има уговор са Фондом и који се егзактно изјаснио да осигураник није способан за рад.

Међутим, циљ доношења новог правилника није само унапређење контроле, него и поједностављење процедуре одобравања боловања за најугроженије категорије. Тако, примјера ради, труднице, непокретна лица и осигураници са инфективним болестима више не морају сваког мјесеца лично да долазе на оцјену привремене неспособности за рад. Како је предвиђено правилником, то у њихово име може да уради неко други, а када се електронско здравство у потпуности имплементира,  комисија ће електронским путем имати увид у медицинску документацију и моћи ће да на основу тога доноси оцјену за ове категорије осигураних лица. То ће се односити и на особе које се налазе на болничком лијечењу, те неће бити потребе да неко у њихово име доноси документацију на комисију.

Дакле, циљ Фонда је, како тврде, унаприједити како контролу боловања, тако и прецизније дефинисати медицинске индикације и дане трајања боловања како би и здравственим радницима који у пракси примјењују прописе било много једноставније и без могућности различитих тумачења.
 
Иначе, у процес доношења новог правилника били су укључени како представници послодаваца, тако и синдикалних организација, али и здравствених установа, јер нам је у циљу да се област боловања додатно унаприједи у сарадњи са свима на које се односе ове промјене.
 
– Подсјећамо да смо и прије двије године увели одређене новине у ову област, попут да родитељи дјетета које се налази на болничком лијечењу имају право на боловање у трајању болничког лијечења дјетета, што раније није био случај и друго- наводе у Фонду.
 
Тако да је доношење новог правилника континуирана активност Фонда, будући да је ФЗО РС већ неколико пута, анализирајући стање у пракси, дорађивао своје акте како би побољшавали ову област, проширујући права радника на боловању, прецизирајући одређене нејасноће, али и како би утицали да се рационално користи ово право из здравственог осигурања.

(Српска Инфо)