Поштујте мјере, гаранција нема, свако може обољети и умријети :: Semberija INFO ::

 

Поштујте мјере, гаранција нема, свако може обољети и умријети


Фото - РТРС
БАЊАЛУКА - Министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Ален Шеранић састао се с руководством Универзитетског клиничког центра (УКЦ) Републике Српске, након којег је констатовано да је дисциплина међу грађанима попустила, те још једном упућен апел да се поштују мјере како би се зауставило ширење вируса корона и тако олакшао рад здравственим радницима који су под великим притиском.

"Долази једно изазовно вријеме, свакако да су то славе, свакако да су то међународни празници. Морамо бити обазриви и придржавати се мјера и да празнике проведемо у породичном окружењу", поручио је министар Шеранић.

Шеф Тима за праћење провођења мјера Републичког штаба за ванредне ситуације доктор Ненад Стевандић поручио је да је јасно да је дисциплина попустила, али да се мора мислити на здравствене раднике и грађане.

"Клинички је до сада имао активности које иду испред времена. Оно што је сума сумарум је да ником није фалио кревет, респиратор, терапија, то је зато што смо радили одговорно, сви здравствени радници и све здравствене установе. Сви ви и грађани и медији имате бројеве, али људи који умиру, који се лијече, нису бројеви, њих неко његује, храни, пресвлачи", рекао је Стевандић и поручио:

"Дисциплина је дефинитивно попустила и морамо да пошаљемо велико упозорење. Овдје људи нису бројеви. Најбоље је да упутимо још неколико апела да знате да од нас највише зависи како ћемо проћи. Сада никаквих гаранција нема, свако може обољети, свако може умријети, дакле дистанца, хигијена, поштовање мјера".

Он је додао да су на састанку разматране двије нове методе, пост-ковид мјера за особе којима треба кисеоник а да нису на болничком лијечењу, односно да га могу примити код куће и друга - пост-ковид рехабилитација.

Генерални директор УКЦ-а Републике Српске Владо Ђајић рекао је да здравствени радници раде даноноћно.

"Непоходно је да сви будемо опрезни како не би доживјели колапс", нагласио је Ђајић.

Истакао је да је направљен план за наредни мјесец.

"Радили смо много и квалитетно. Морам да кажем, да је квалитет услуге УКЦ Републике Српске на нивоу свјетских установа. . Око 57 пацијената је тренутно на респиратору у Српској. Припремамо се за предстојећи мјесец", изјавио је Ђајић.

Начелници клиника на Универзитетском клиничком центру Републике Српске, који су присуствовали састанку, такође су поручили да је пред нама изазован период и да је неопходно да грађани поведу рачуна и поштују мјере како би избјегли још гору епидемиолошку ситуацију од ове коју имамо сада.

Поручили су да не смијемо да игноришемо то да је вирус корона у друштву и да је питање колико ће здравствени радници моћи да издрже без помоћи грађана, односно поштовања мјера.

Истакли су да би и они вољели да славе предстојеће празнике, али да је приоритет да се сачува здравље људи.

На састанку је било ријечи о даљим корацима у вези са начином рада и функционисања највеће здравствене установе у Републици Српској.

"Епидемиолошке прогнозе упућују на то да би усљед надолазећих новогодишњих и божићних празника, као и крсних слава, могло доћи до још већег повећања броја новоинфицираних вирусом корона, па самим тим и броја хоспитализованих са тешком и средње тешком клиничком сликом у нашој установи" саопштено је раније из УКЦ-а.

​Независне новине