Представљене књиге „1000 Теслиних мотора и генератора (шеме премотавања и спајања)“ аутора Зорана Јевђића и „Чувени српски физичари“ аутора Цвијетина Савића :: Semberija INFO ::

 

Представљене књиге „1000 Теслиних мотора и генератора (шеме премотавања и спајања)“ аутора Зорана Јевђића и „Чувени српски физичари“ аутора Цвијетина Савића


У просторијама ЈУ Народне библиотеке „Филип Вишњић“ Бијељина вечерас је поводом 80 година од смрти Николе Тесле одржана промоција књига „1000 Теслиних мотора и генератора ( шеме премотавања и спајања )“  аутора Зорана Јевђића и „Чувени српски физичари“ аутора Цвијетина Савића.



Организатори вечерашњег догађаја били су Народна библиотека „Филип Вишњић“ Бијељина и Одбор „Теслијанум“ Бијељина.



Михајло Трифковић, професор у пензији казао је да је вечерашњи догађај организован поводом српског празника Васкрса и осамдесетогодишњице од како је преминуо ненадмашни геније Никола Тесла.



-Вечерас смо представили књиге које предлажемо  свим нашим школама, као и онима који желе књижевно и стручно  да виде Теслу, али и нас како чувамо успомену на ненадмашног генија и човјека који је задужио човјечанство“, истакао је Трифковић.

Зоран Јевђић, инж. Електротехнике и аутор књиге „1000 Теслиних мотора и генератора ( шеме премотавања и спајања )“   рекао је да је 50 година стварао књигу „Премотавање асинхроних електромотора на лак начин“, те да она представља представља продужетак Теслиног дјела.



-Тесла је створио трофазно обртно магнетно поље у простом облику, а ја сам то наставио и дошао сам до врло сложених намотаја које сам  на једноставан начин приказао у мој књизи. Хиљаду шема сам радио ручно, сликовито и у три боје, а она може послужити ученику у основној и средњој школи, као и студентима и професорима. Можемо рећи да је ово научно дјело које ће се вјероватно почети примјењивати од данашњег дана“, појаснио је Јевђић.

Цвијетин Савић, професор физике и аутор књиге „Чувени српски физичари“ казао је да књига садржи опис и биографије најзначајнији 17 српских физичара.



-Многи не знају колико су наши физичари значајни и да су дали непроцјењив допринос у свјетској науци. Један од њих је Тесла, који је био веома специфичан и посебан човјек и за многе енигма. Он је имао највише патената од свих научника у српском роду, али и од свих научника свијета, 112 признатих патената и преко 700 изума из физике. Поред њега у књизи су представљени и физичари за које многи нису чули, али и  Миланковић, Пупин, Павле Савић, а међу њима је и једна жена, Јасмина Вујић“, закључио је Савић.



(Семберија инфо)