УДРУЖЕЊЕ ГРАЂАНА ,,ПРАВДА” :: Semberija INFO ::

 

УДРУЖЕЊЕ ГРАЂАНА ,,ПРАВДА”




 Навршило се дванаест година од нашег првог јавног протеста на овом градском тргу, гдје смо тражили све оно што данас демобилисани борци траже, изјавио је Душан Стевановић, предсједник Удружења грађана “Правда” на протесном скупу који је данас одржан на Градском тргу у Бијељини.

 Стевановић је изјавио да већина људи ћути у Републици Српској, што је и довело до тешког положаја у којем се данас налазе демобилисани борци, пензионери и избјеглице.

 “Избјеглички корпус је највише оштећен, како кроз неостваривање борачких, пензионерских и избјегличких права. Већина људи који су били на првом протесту прије дванаест година више није међу живима. Ми и данас тражимо права која су нам ускраћена. Пензионерима се годишње отима 28 милиона КМ због неисплаћивања сразмјерних пензија. Отимају нам борачка права, која нису само материјална. Немамо подршку од стране актуелне власти, ресорног министарства, па ни од стране локалне власти. Велика би срећа било да је само оволико нас, колико се данас овдје окупило, незадовољних у Републици Српској”, изјавио је Душан Стевановић.


Небојша Бандука, рођен у Хаџићима, изјавио је у име незадовољних демобилисаних бораца да је борцима својевремено обећан достојанствен живот након рата, док је данас већина демобилисаних бораца омаловажено и понижено у  друштву.
“Сви политичари се куну данас над хумкама наших погинулих бораца, представљајући се као ствараоци Републике Српске. Гдје смо то ми онда крварили и шта смо радили током рата. Напустили смо своја вијековна огњишта у сарајевској долини. Наша дјеца из Хаџића и данас умиру од посљедица осиромашеног уранијума”, изјавио је Небојша Бандука, истакавши да они који су све дали за Републику Српску нису скоро ништа добили заузврат.
Пензионисани генерал Перо Млађеновић  изјавио је да актуелни политичари, умјесто да служе, данас владају народом.

 “Међу борцима је 30.000 њих који раде тешке физичке послове да би прехранили своје породице. Око 50.000 демибилисаних бораца је без стана, док око 40.000 демблисаних бораца и породица погинулих бораца није запослено. Ми смо од наших институција тражили по пет КМ за сваког борца мјесечно за учешће у рату, али су од нас тражили да се изради социјална карта и да се види коме је та помоћ неопходна. Поручујемо им да не тражимо социјалну помоћ, већ тражимо оно што смо зарадили”, изјавио је Перо Млађеновић.

Семберија инфо