ODRŽANO SVJETSKO PRVENSTVO U KARATEU - ZAPAŽEN NASTUP NA SVJETSKOJ SCENI :: Semberija INFO ::

ODRŽANO SVJETSKO PRVENSTVO U KARATEU - ZAPAŽEN NASTUP NA SVJETSKOJ SCENI

U periodu od osmog do 13. oktobra u Italiji je održano Svjetsko prvenstvo u karateu za kadete, juniore i U21 mlađe seniore. Tokom četiri dana takmičenja nastupilo je skoro dvije hiljade najboljih mladih takmičara iz 113 država svijeta. Karate reprezentacija BiH je učestvovala sa 38 takmičara koji su nastupali u katama i borbama. Kako je „Semberija INFO“ već pisao, iz Bijeljine je po prvi put u istoriji gradskog karatea troje karatista izborilo nastup na svjetsku smotru najboljih takmičara ovog borilačkog sporta.

Svo troje bijeljinskih kartista završilo je nastup na Svjetskom prvenstvu već u prvom kolu. Vukašin Tripunović je izgubio od prvaka Azerbejdžana Vusal Ganbarova sa 2:4 (kadeti, -52kg), Mia Milica Vujić je bila nadomak pobjede protiv prvakinje Italije, Ilarije Bianko 0:1 (kadetkinje, -54kg) dok je Aleksandar Novicki izgubio od šampiona Kanade, Feliksa Dešampa 0:2 (U21, -84kg).

U stručnom štabu karate reprezentacije BiH na Svjetskom prvenstvu je bio i trener Karate kluba „UNSU“ iz Bijeljine, Goran Ivković. Ovoga puta, kao selektor državne ženske U21 selekcije. Ivković je u svom derbiju na ovoj funkciji ostvario istorijski rezultat za BiH. Naime, dvije takmičarke iz ove selekcije su se popele na pobjedničko postolje. Marina Kurteš je ostvarila najbolji rezultat u svojoj karijeri: srebrna medalja i titula viceprvaka svijeta u kategoriji U21, -68kg dok je Emina Sipović, aktuelna prvakinja Evrope, osvojila bronzanu medalju u kategoriji U21, -61kg. Pored njih dvoje, medalju za BiH je osvojio i Anes Bostandžić u kategoriji U21, +84kg dok je po dvoje takmičara osvojilo peta odnosno sedma mjesta. U ukupnom rezultatu BiH je, u konkurenciji 113 zemalja učesnica zauzela 16. poziciju po uspješnosti.

-Prije svega, kao selektor ženske U21 reprezentacije BiH ponosan sam na djevojke koje sam predvodio. Srebrne medalje Marine i Emine su ogroman uspjeh bh. karatea, i ako mogu dodati, ženskog karatea. Moram biti zadovoljan nastupom i preostalih članica ženske U21 reprezentacije BiH (Adna Rebronja, Nejra Sipović i Ajla Sipović) uprkos tome što nisu uspjele napraviti značajniji plasman. Svaka od njih dala je sve od sebe i bila primjer reprezentativnog statusa. Naći se na borilištima sa najboljima na svijetu zaista je ogroman uspijeh. Takmičili smo se u konkurenciji 113 zemalja, gdje je nivo kvaliteta najviši mogući i gdje je svaka pojedinačna pobjeda vrijedna pomena. Mi smo kao ženska U21 reprezentacija uspjeli u dvije kategorije biti na pobjedničkom postolju što je u ovako snažnoj, vrhunskoj, svjetskoj konkurenciji, fenomenalan uspjeh. Što se tiče takmičara iz Bijeljine oni su imali zapažene nastupe bez značajnijeg plasmana ali siguran sam da će za njih i nastup na najvećoj svjetskoj smotri karatea značiti mnogo u daljem sportskom stasavanju. Potrebno je da nastavimo raditi kao i do sada i da pokušamo uz nadležne institucije izgraditi optimalan sistem finansiranja, odnosno pomoći sportistima koji se takmiče na svjetskoj i evropskoj sceni. Na kraju, osjećam obavezu da pohvalim cjelokupni selektorski tim na sjajnoj saradnji, podršci i svemu što je doprinijelo konačnim rezultatima reprezentacije BiH na ovom Svjetskom prvenstvu“, izjavio je selektor Ivković za „Semberija INFO“.

Više detalja čitajte u novom broju „Semberskim novina“...