CENTAR ZA PRUŽANjE BESPLATNE PRAVNE POMOĆI: ADVOKATSKA KANCELARIJA ZA SOCIJALNO UGROŽENE :: Semberija INFO ::

 

CENTAR ZA PRUŽANjE BESPLATNE PRAVNE POMOĆI: ADVOKATSKA KANCELARIJA ZA SOCIJALNO UGROŽENE


Kancelarija Centra za pružanje besplatne pravne pomoći Vlade RS u Bijeljini otvorena je u 2010. godini i smještena je u Majevičkoj ulici u Bijeljini.
 
Ovaj centar osnovalo je Ministarstvo pravde Republike Srpske godinu dana ranije, u 2009. godini, i ima pet kancelarija koje pokrivaju kompletno područje Republike Srpske, u Doboju, Istočnom Sarajevu, Banjaluci, Trebinju i Bijeljini’’, kaže za portal Semberija info Brankica Lazarević, pomoćnik direktora Centra za pružanje besplatne pravne pomoći – Kancelarija Bijeljina.

-Pokrivamo područje okružnih sudova i razlikujemo se od svih ostalih sličnih centara, jer smo mi, u suštini, advokatska kancelarija za socijalno ugrožene kategorije stanovništva. Zaposleni u ovim kancelarijama imaju položen pravosudni ispit i sva neophodna znanja da kao odvokati zastupaju socijalno ugrožene kategorije, ali u predmetima i pod uslovima koje je propisao Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći. Imamo, dakle, zakon po kojem postupamo i kojim je propisano sve ono što mi radimo, pod kojim uslovima i za koje građane. Pružamo dvije vrste pravne pomoći, a to su usmeni pravni savjeti iz svih oblasti i za tu vrstu pravne pomoći mogu nam se obratiti svi građani Republike Srpske, neovisno na imovinski status, a što se tiče druge vrste pravne pomoći, ona se ogleda u sačinjavanju tužbi, zastupanju pred sudovima. U tom slučaju stranke moraju ispunjavati određene uslove, a to se, prije svega, tiče imovinskog statusa. Mora se utvrditi, da li stranke spadaju u kategoriju socijalno ugroženog stanovništva. U tom slučaju stranke kod nas prolaze kroz određeni upravni postupak u kojem mi, nakon što saslušamo stranku i upoznamo se sa njenim problemom, utvrđujemo da li je njihov zahtjev osnovan, s obzirom na to da je u pitanju besplatna pravna pomoć, da se ne dogode bilo kakve zloupotrebe. Prije svega, analiziramo taj problem i utvrđujemo njegovu osnovanost, provjeravamo da li stranka već ima punomoćnika, jer, ukoliko ima angažovanog advokata, onda vodimo računa o tome da se mi ne miješamo u taj spor. U slučaju da je zahtjev stranke osnovan, onda ispitujemo i materijalne uslove u kojima stranka trenutno živi. Te podatke obezbjeđujemo kroz određenu dokumentaciju koja nam se prilaže, tako da stranka, uz zahtjev, treba da podnese i dokaze o svom imovinskom stanju. Nakon provedenog postupka, donosimo rješenje o tome, da li se odobrava besplatna pravna pomoć ili se zahtjev odbija“.

Ukoliko se zahtjev odobri, kaže Brankica Lazarević, onda stranka ima pravo na zastupanje do pravosnažnog okončanja postupka.

- Mi stranke zastupamo u parničnim, izvršnim, vanparničnim postupcima, u upravnim sporovima i prilikom sačinjavanja apelacija. Nemamo nadležnost za krivični i prekršajni postupak i ta oblast je u nadležnosti advokata. Kod nas su najzastupljeniji predmeti iz oblasti parničnog i izvršnog postupka. U oblasti parničnih postupaka imamo puno predmeta koji se odnose na porodične prilike i odnose, razvode brakova, izdržavanje malodobne djece, utvrđivanje osporavanja očinstva, izmjene odluka o izdržavanju djece, nadoknade šteta, tužbe zbog duga, radni sporovi. U izvršnim postupcima uglavnom su to sporovi koji se odnose na izvršenje pravosnažnih presuda i oko 50 odsto tih predmeta odnosi se na izdržavanje malodobne djece, što i jeste svrha našeg postojanja, a to je ostvarivanje nekih elementarnih prava za socijalno ugroženo stanovništvo“.
Brankica Lazarević kaže da ova kancelarija godišnje obradi oko 1.600 predmeta, a tu je riječ o zastupanjima i pravnim savjetima. U kancelariji je trenutno četvoro zaposlenih, a pokrivaju se sudovi u Srebrenici, Zvorniku i Bijeljini. Kancelarija Centra za pružanje besplatne pravne pomoći Vlade RS u Bijeljini uspješno radi već devet godina i u svakom slučaju je opravdala svoje postojanje.

Semberija info