У Србији данас републички, покрајински, избори у Београду и 64 градова и општина :: Semberija INFO ::

 

У Србији данас републички, покрајински, избори у Београду и 64 градова и општина


Фото А. Васиљевић
  Извор: Политика

У Србији се данас одржавају избори за посланике Скупштине Србије и Скупштине Војводине, као и локални избори у 65 општина и градова укључујући Београд.

На 8.273 бирачка места своје право може да искористи 6.500.666 уписаних бирача.

Бирачка места биће отворена од 7.00 до 20.00 часова.

За парламентарне изборе грађани ће се опредељивати за једну од 18 изборних листа на којима је предложено 2 817 кандидата за 250 места у парламенту.

За Скупштину Војводине такмичи се 13 изборних листа за 120 посланичких места, а за Скупштину града Београда 14 изборних листа за 110 одборничких места.

Срби са Косова и Метохије гласаће на бирачким местима на југу централне Србије - у Врању, Куршумлији, Рашкој и Тутину, наводи Танјуг.

Особе које на дан гласања буду на одслужењу војног рока, на војној вежби или на школовању у јединицама или установама Војске Србије могу да гласају на укупно 36 бирачких места у више општина.

Биће отворена и 29 бирачка места у заводима за извршење кривичних санкција, а уписано је 8 543 бирача.

Српски држављани који живе у иностранству могу да гласају у 35 земаља на 81 изборном месту, а уписано је 39 270 бирача. Због разлике у временским зонама у САД, Канади, Португалији и Великој Британији гласало се јуче.

Изборна тишина траје до затварања бирачких места у 20.00 часова.

У време предизборне тишине на јавним скуповима, у електронским и штампаним медијима не смеју се објављивати процене резултата избора, јавно представљати кандидати за народне посланике, њихови програми и слично, а ово се односи и на портале који су регистровани као медији.

Сваки грађанин гласа на бирачком месту на којем је уписан у бирачки списак, а може да гласа само уз важећу личну карту или пасош. Пожељно је, али није обавезно, предати и позив за гласање.

Уколико се неко затекне на бирачком месту приликом затварања бирачког места или непосредно испред, биће му омогућено да гласа.

Сви бирачи који су из здравствених разлога спречени да дођу на бирачко место, као и особе са инвалидитетом, немоћни и стари могу да гласају код куће или на неком другом месту ако обавесте бирачки одбор најкасније до 11.00 часова.

Бирач који није у стању да сам попуни гласачки листић, има право да на бирачко место поведе помагача који ће уместо њега попунити гласачки листић онако како му бирач одреди.

Гласа се лично и то тако што се заокружи редни број испред назива једне изборне листе за коју појединац жели да гласа.

На бирачким местима забрањено је коришћење мобилних телефона или других средстава комуникација, као и фото-апарата и камера.

Изборе ће пратити 5.587 посматрача, а у питању је девет домаћих удружења и 25 међународних организација и страних држава.

Локална изборна комисија у року од 96 часова од затварања бирачких места доноси за сва бирачка места која се налазе на њеној територији збирни извештај о резултатима гласања, а збирни извештај о резултатима гласања у иностранству доноси РИК.

Републичка изборна комисија у року од 96 часова од пријема свих збирних извештаја о резултатима гласања доноси и објављује за сва бирачка места укупан извештај о резултатима избора.

За улазак у скупштину и освајање посланичких мандата потребно је да се пређе цензус од три одсто, а странке и коалиције националних мањина у расподели мандата учествују и ако освоје мање од три одсто.

Према закону о избору народних посланика, РИК у року од десет дана од дана објављивања укупног извештаја о резултатима избора решењем додељује мандате кандидатима за народне посланике по њиховом редоследу на изборној листи.

Рок за формирање Народне скупштине је 30 дана од објављивања коначних резултата, док је рок за формирање нове владе 90 дана од формирања Народне скупштине.

Ово ће бити 14. парламентарни избори од увођења вишестраначја у Србији, а девети ванредни.