БиХ све више увози радну снагу, стижу нам радници из Турске, Бангладеша, Индије... :: Semberija INFO ::

 

БиХ све више увози радну снагу, стижу нам радници из Турске, Бангладеша, Индије...


Да вам је неко рекао прије десет или петнаест година да ће Босна и Херцеговина увозити радну снагу, вјероватно би с чуђењем реаговали. Како и не би, познавајући тадашњи пословни амбијент. Но, посљедње информације нам говоре да је то нова реалност.

Да не буде забуне, у нашој земљи имамо велики број незапослених, али имамо и ситуацију да су радници потребни у доста бранши попут трговаца, радника у пекарама, конобара, кухара, возача, грађевинских радника итд...

Из Удружења послодаваца ФБиХ често смо имали прилику чути жалбу да немају претјерану користи од завода за запошљавање, те да у њиховим евиденцијама нема радника који њима требају.
Зато се и доста компанија, поготово приватних "окреће" у потрази за новом радном снагом.

Колико је људи дошло у БиХ

Из Агенције за рад и запошљавање су нам казали да је укупно издатих важећих радних дозвола у Босни и Херцеговини у 2022. години 3.780 и то 1.645 радних дозвола које се рачунају у квоту и 2.135 радних дозвола издатих независно од утврђене квоте.

"Поредећи са 2021. годином издато је укупно 1.005 радних дозвола више. Такођер, у 2022. години издато 690 радних дозвола више које се рачунају у квоти, те 315 дозвола више независно од квоте. Од укупно издатих важећих радних дозвола 409 радних дозволе је издато женама, а 3.371 мушкарцима", казали су нам из Агенције за рад.

У ФБиХ укупно је издато 2.076 важећих радних дозвола од чега 782 које се рачунају у квоту и 1.294 издатих независно од утврђене квоте, а у РС-у укупно је издато 1.447 важећих радних дозвола и то 829 које се рачунају у квоту и 618 издатих независно од утврђене квоте. У Брчко дистрикту укупно је издато 257 важећих радних дозвола, 34 које се рачунају у квоту и 223 издатих независно од утврђене квоте.

Из којих земаља долазе радници

Оно што је битно истаћи јесте да, иако су послодавци у 2022. години тражили повећање квота за радне дозволе странцима, те иако је то повећање одобрено, попуњеност квоте на нивоу Босне и Херцеговие износи тек 49 посто, на нивоу ентитета ФБиХ попуњеност квоте је тек 42 посто, на нивоу РС-а попуњеност квоте је 59 посто, док на нивоу Брчко дистрикта износи тек 38 посто.Што се тиче броја издатих радних дозвола према државама, највише радних дозвола у Босни и Херцеговини издато је држављанима Турске (861), Србије (660), Хрватске (169), Кине (169), Кувајта (137), Бангладеша (123), Индије (122) и Црне Горе (102).

"Већ дужи низ година по броју издатих радних дозвола ове прве четири државе су на прва четири мјеста, тако да је и сада иста ситуација. Новина је повећање броја радника из Бангладеша, те из Непала којима је издато 38 радних дозвола док ранијих година тај број је био једна или двије радне дозволе", рекли су нам.

Које послове раде

Када је у питању број радних дозвола издатих према дјелатностима, највише радних дозвола у Босни и Херцеговини је издато за сљедеће дјелатности: грађевинарство (884), трговина на велико и мало (560), умјетност, забава, рекреација (370), пословање некретнинама (356), прерађивачка индустија (312) и остале услужне дјелатности (236).

"У претходним годинама на првом мјесту по дјелатностима увијек је била трговина, а у 2022. години то се промијенило и на првом мјесту је дјелатност грађевинарства. Остале дјелатности су исте као и претходних година", закључили су.
Чињеница је да смо већ одавно земља која извози радну снагу због ниске цијене рада, а истовремено можемо рећи да ћемо постати земља у којој ће се ускоро радник тражити на сваки могући начин.

Из свега наведено јасно се намеће закључак да ће се процес увожења радне снаге етаблирати као нормална друштвена појава, чак и за земљу која је још у транзицији и која муку мучи са својим грађанством.


klix.ba