ДАНАС, 4. ОКТОБРА, ОБИЉЕЖАВА СЕ СВЈЕТСКИ ДАН ЖИВОТИЊА: И животиње осјећају патњу, бол, страх и стрес :: Semberija INFO ::

 

ДАНАС, 4. ОКТОБРА, ОБИЉЕЖАВА СЕ СВЈЕТСКИ ДАН ЖИВОТИЊА: И животиње осјећају патњу, бол, страх и стрес


Свјетски дан животиња, 4. октобра обиљежава се од 1931. године. Познат је и као Међународни дан заштите животиња и као Свјетски дан заштите животиња. Посвећен је правима животиња и очувању животињског биодиверзитета.

Први трагови заштите животиња датирају далеко у прошлост када су владари давали основна упутства народу да стоку треба хранити и појити, а не батинати. У периоду од 17. до 19. вијека велики мислиоци покрећу теме заштите животиња, као и њихових права. Почиње да се спомиње и морална обавеза човјека да их штити. Од 19. вијека, па до данас говоре и научници и обични људи.

Свјетски дан животиња проглашен је 1931. године на Конвенцији еколога у Фиренци да би се истакла угроженост врста. Хајнрих Цимерман, њемачки писац, постао је издавач часописа "Човјек и пас", а његовом заслугом 24. марта 1925. године у Берлину је организован први Свјетски дан животиња. Године 1929. је датум пребачен на 4. октобар. Цимерман је тада имао сљедбенике једино у Чешкој, Швајцарској, Њемачкој и Аустрији. Тек у Фиренци је одлучено једногласно да се 4. октобар прогласи званичним датумом Свјетског дана заштите животиња. Од тада, традиционално се сваког 4. октобра, на дан Светог Фрање Асишког – заштитника животиња, обиљежава овај дан. Овог дана све организације за заштиту животиња, као и сви азили за животиње широм свијета, организују обиласке својих институција, едукативне радионице, прикупљају се донације, удомљавају се љубимци, као и разне друге активности.

На Свјетски дан животиња се сви подсјећају да су животиње равноправни становници Земље, да имају једнако право на живот као и људи и да осјећају бол, патњу, страх и стрес. Циљ Свјетског дана животиња је да се побољша однос према животињским врстама широм свијета, као и да се пружи подршка појединцима, групама и организацијама које се старају о животињама.

Свака врста у природи има значај за екосистем и своју улогу у њему. Све врсте су директно или индиректно повезане. Неке имају локални, неке регионални, а неке глобални утицај на животну средину и екологију. Угроженост једне врсте временом директно или посредно утиче на опстанак друге.

​Семберија инфо