В.Д. ДИРЕКТОРА БОЛНИЦЕ ,,СВЕТИ ВРАЧЕВИ” ПРИМАРИЈУС ДР МИКАЈЛО ЛАЗИЋ ГОВОРИ ЗА ПОРТАЛ ,,СЕМБЕРИЈА ИНФО'' :: Semberija INFO ::

 

В.Д. ДИРЕКТОРА БОЛНИЦЕ ,,СВЕТИ ВРАЧЕВИ” ПРИМАРИЈУС ДР МИКАЈЛО ЛАЗИЋ ГОВОРИ ЗА ПОРТАЛ ,,СЕМБЕРИЈА ИНФО''



В.Д. ДИРЕКТОРА БОЛНИЦЕ ,,СВЕТИ ВРАЧЕВИ” ПРИМАРИЈУС ДР МИКАЈЛО ЛАЗИЋ ГОВОРИ ЗА ПОРТАЛ ,,СЕМБЕРИЈА ИНФО''

Трудићу се да се равномјерно развијају сва одјељења и службе


Рјешењем Владе Републике Српске, 11. априла текуће године, примаријус др Микајло Лазић, именован је за в.д. директора Болнице. У овој здравственој установи ради од 1999. године, а грађани Бијељине га цијене и као човјека и као изузетног стручњака у области дјечије хирургије. С обзиром на преузимање функције в.д. директора, значајно је нагласити да, према ријечима прим. др Лазића, медицински дио посла, односно дјечија хирургија, неће бити ускраћена за његово ангажовање, јер, како је нагласио ,,не одриче се медицинског дијела посла зарад функције”.



-Бијељинска Болница са  осам одјељења и једанаест служби, свакодневно је у служби наших грађана, а запослени настоје да наши пацијенти константно имају квалитетну медицинску заштиту. Морам додати да на појединим одјељењима имамо и повећан обим посла, али све успјешно рјешавамо, јер пацијенти су нам на првом мјесту. Листе чекања су као и у претходном периоду. На хирушким гранама ситуација је таква да и нема листе чекања, док се на интернистичким гранама, гдје имамо велики број субспецијалности, догађа да постоје чекања на преглед код кардиолога, али су најчешће у питању контролни прегледи. Наглашавам да све што је хитно, тако се и рјешава. Овим путем желим да изразим захвалност проф. др Лазару Ангелкову, професору др Николи Танићу, професору др Драгану Сагићу, др Драгану Мартиновићу и свим другим консултантима из области кардиологије, урологије, дјечије хирургије итд.

Болница је постала препознатљива по развоју Одјељења за интернистичке гране и пејсмејкер центру.

-Дугујемо велику захвалност професору Ангелкову што је у нашем тиму, јер се ради о врхунском стручњаку. Захваљујући његовом ангажману, лидери смо у електрофизиологији на простору Републике Српске и цијеле БиХ. Битно је истаћи да ће ускоро и друга ангиосала бити завршена и у функцији за електрофизиологију, тако да ће и у тој области бити повећан број интервенција. Такође, морам да истакнем да у нашу установу долазе пацијенти не само са подручја Републике Српске и ФБиХ, него и из Србије и да смо кардиологију издигли на један респектабилан ниво. Оно што не треба заборавити је чињеница да је у мандату тадашњег директора, професора др Синише Максимовића, 2014. године отворена прва ангио сала у Бијељини, а иначе је била друга по реду у Републици Српској, после Бања Луке и да је све вријеме била у функцији. Протекле четири године ангио сала је у функцији 24 сата свих 365 дана, што је успјех ове здравствене установе. Доласком професора Ангелкова почео је са радом и пејсмејкер центар са апликацијом пејсмејкера и електрофизиологија, чиме смо заокружили рад кардиологије.

Каква је ситуација са другим одјељењима?

-Хирургијa у нашој установи је изузетна. Имамо младу екипу доктора, која у сарадњи са  старијим колегама, како то волим рећи, “сениор докторима”, који су своје знање и вјештине пренијели и преносе на њих, чине да смо поносни и на ову грану медицине. Значајан је број врсних хирурга који раде у болници, а морам истаћи и да имамо одличног специјалисту дјечије хирургије др Бранку Дакић која је изузетан и доктор и сарадник. Требало би много простора да се наведу сва имена, али знам да се нико од њих неће увриједити што то не чиним. Поред хирургије, Одјељење офталмологије је изузетно препознатљиво по квалитету рада и гдје се годишње уради више од 1. 200 операција катаракте, као и других офталмолошких интервенција. Такође, Одјељење ОРЛ (ухо, грло, нос), видно је унапријеђено, а ништа мање и остала одјељења, као што су гинекологија и акушерство, педијатрија, пулмологија и неурологија. Са позиције директора ћу се трудити да се равномјерно развијају сва одјељења и службе, како бисмо нашим пацијентима пружили што квалитетнију здравствену заштиту. Оно што морам нагласити је да је анестезиологија срце болнице и упркос чињеници да је одређен број анестезилога својевремено напустио болницу, успјели смо да одржимо континуитет рада службе. Наравно, били бисмо задовољни када би се вратили у нашу установу, а већ имамо одређене преговоре.   

Да ли постојећи капацитети задовољавају потребе несметаног рада?

-Објекат тзв. нове болнице је отворен 2013. године и тада је задовољавала просторне капацитете. Прије неколико година, због реалних потреба,  објекти некадашње болнице су преиначени у поликлинику, а с обзиром да медицина свакодневно напредује, нажалост, повећава се и број пацијената, постојећи капацитети већ захтијевају проширење. Надам се да ће се стећи услови за проширењем просторних капацитета, јер бијељинска болница са 12. 000 метара квадратних, прераста потребе које намеће савремена медицина. 

Каква је сарадња са ресорним министарством, Фондом здравственог осигурања и Градском управом?

-Имамо одличну сарадњу са Министарством рада и социјалне заштите Републике Српске, као и са Фондом здравственог осигурања. Било би добро кад бих могао рећи да је тако и са градским структурама, али у Бијељини то није случај. Без обзира што градске структуре немају обавезу према Болници, ова здравствена установа је установа свих нас, без обзира да ли је у питању локална или републичка власт, јер овдје се лијече наши грађани. У овој установи раде вриједни људи, добри доктори и добро медицинско и немедицинско особље, а сви ми заједно смо тим који је у служби пацијената.

Да ли имате довољно санитетских возила и каква је сарадња са Хеликоптерским сервисом РС?
-За сада имамо задовољавајући возни парк, али с обзиром у које сврхе и колико се санитетска возила користе, увијек га треба обнављати. Тренутно је у плану набавка једног комплетно опремљеног снитетског возила, захваљујући програму Министарства здравља, што ће нам свакако много значити.  Сарадња са Хеликопетским сервисом такође је добра, а морам да нагласим да се овај сервис користи у ванредним, односно, хитним ситуацијама. 

Наставља ли се сарадња са другим здравственим установама?

-Наравно. Настављамо сарадњу са свим здравственим установама као и у претходном периоду, а такође и са едукацијама наших кадрова, јер медицина из дана у дан напредује, а ми имамо циљ да пратимо све медицинске трендове у лијечењу наших пацијената. Нашим грађанима желим добро здравље, а ми смо ту да им помогнемо кад год је то потребно.


Семберија инфо