Српски академици о његовању духовних, културних, научних и националних добара Срба у Србији, Републици Српској и БиХ :: Semberija INFO ::

 

Српски академици о његовању духовних, културних, научних и националних добара Срба у Србији, Републици Српској и БиХ


У вријеме опште дехуманизације и свијету, када материјално настоји, по сваку цену, да угрози све што је хумано, културно и духовно, Српска краљевска академија научника и умјетника, која је сљедбеник истоимене академије чији су предсједници били, поред осталих Јосиф Панчић и Јован Цвијић, чврсто, рјечју и дјелом, свједочи да је, иоле упућеном, јасно да све што је материјално је, заправо, труло, подложно кварењу и разарању.

Осим што свједочи СКАНУ, у чијим је редовима, између осталог 100 доктора наука и универзитетских професора, врсних умјетника из разних области, духовника, кроз 15 одјељења, активно подстиче не његовање нашег културног и духовног наслеђа -блага над сваких материјалним благом.Ово је поручио на сједници СКАНУ, њен предсједник академик Драган Дамјановић.

Академик Дамјановић, један од најплоднијих српских писаца данас, нагласио је да „ догађаји попут свечаности др Драги Љочић, првој српској докторки у част, у Вуковом Тршићу, „Видовданска лоза“ у Тополу,
културни сусрети у Соко Бањи, књижевне вечери у Београду, Никшићу, Угљевику, Лопарама, Иригу, Крупњу, Вишеграду и другим мјестима, као и учешће у разним домаћим и међународним скуповима из области науке од медицине до технике и хуманистичких наука, показују да СКАНУ, не само активно, већ и зналачки, посвећено, савесно, одговорно, и према роду и Богу и отаџбини, његују најбоље ствараоце, подстиче их на нове успехе и соколи, прије свега младе, да остану у својој земљи.



-Ова мисија није ни лака ни једноставна -рекао је академик Дамјановић. -Како би и било ко се суочавамо, са свих страна, са разним атацима на наше највеће драгоцјености, на нашу националну и културну баштину, не само у Србији, већ свугдје гдје живи наш род. -Зато је наше дјеловоње и широко и дубоко, сасвим темељено, неограничено на један простор, већ распрострављено од Србије до Републике Српске, Црне Горе, Словеније, Хрватске, Македоније и васколиког расејања.Били смо при томе и остајемо да нема те силе која може да омеђи наша духовна и културна блага.Још нам је славни Вук Караџић свијетао примјер да се о роду и његовој култури и писмености мора да дјела и ван граница Србије.И ми баш то чинимо.Наше активности то скоро свакодневно показују, јер наши академици стижу свугдје гдје наш народ живи.

Академик професор др Мирко Керкез, предсједник Научног вијећа СКАНУ, иначе вишегодишњих замјеник
директора Клиничког центра Србије и угледни српски хируруг и професор Медицинског факултета у Београду, истакао је да је“академија свјетионик рода свога, чији сваки корак значи нову свјетлост на оно што нам је најважније и најсветије“.

-Радимо за будућност да нашим младим нараштајима оставимо у насљеђе све оно што је вриједно и драгоцјено, од културе, духовности, писмености до свих нових знања али и умијећа наших вриједних, умних и часних чланова, које краси и хуманитарна црта“.

-Бринемо и о онима који су ударили темеље наше академије, попут Јована Цвијића, ком дајемо парастос сваког 16. јануара, датума када је рођен у Лозници, у Шапцу смо ставили обиљежје на кућу у којој је живјела чувена наша списатељица, Исидора Секулић, која је била академик СКАНУ, као и свима онима који су нас задужили за сва времена каже академик Керкез. Били смо и остали, не само ријечју, већ и дјелима истински насљедници СКАНУ и на то смо, са разлогом поносни.

Академици су одлучили на приједлог Научног вијећа СКАНУ, да у ред почасних чланица буду примљене
професор др Биљана Павловић и мр Маријана Миликић, које су примјер жена, које и знањем, и образовањем, хуманошћу
родољубљем и човјекољубљем обиљежавају времена данашња.Уручене су награде за велики допринос развоју туризма у Соко Бањи и очувању традиције српског народа Саши и Николи Ронићу, оцу и сину из Неготина, „који су сјајан примјер споја рада, знања, умијећа и љубави према својој земљи и њеним људима“.

Академик професор др Вељко Ђукић, који је први на свијету докторирао на тему трансплантације срце, казао је да је обишао цио свијет, „али љепше земље, бољих, умнијих, талентованих људи, за све области, нема као у нашој Србији“.

-Зато смо дужни да у наше редове примамо овако доказане личности као што су ове две даме које су данас постале дио СКАНУ -рекао је академик Ђукић,иначе потпредсједник СКАНУ.

Покренута је и иницијатива да се нађе и пут и начин да се СКАНУ врати имовина која јој припада као и да се подрже сви они, попут академика Нововића, који се, здушно, залажу да се нашој земљи и њеним људима, плати штета коју су нанијели фашисти у Другом свјетском рату и позвали судове у земљи да се лате тих предмета „као што чине друге земље попут Грчке“.

Владимир Митрић, редовни члан СКАНУ, рекао је да је за дивљење била промоција дјела о братству Мирковићу, одржана у Парохијском дому у Никшићу, чији је аутор редовни академик Драгољуб Драго Мирковић из Бијељине, родом из Старе Херцеговине из Мацавара.

Ова књига је пророчка на неки начин, јер је академик Мирковић кроз њу, заправо, најавио и литије и друге облике буђења нашега, српског народа, у Црној Гори у борби за своја права, од оних за живот, рад до оних за очување свог духовног, културног и националног бића -казао је Митрић.

-Академик Мирковић нам сугерише, кроз ово драгоцјено дјело да сви ми, треба да се држимо својих коријена, а не да многи не знају ни ко им је био, рецимо, прадједа ни по оцу ни по мајци. Ова књига је и примјер промоције нашег језика и наше генијалне ћирилице, која проналази мјесто, у све већој мјери, и широм Његошеве и наше Црне Горе.

Академици су, с нескривеним одушевљењем, могли да виде таза одштампано још једно дјело академика Драгана Дамјановића -“Ана са Дедиња“, које, како је рекао академик Вељко Ђукић, „долази као најљепши дар у данима када се, у миру молимо Богу, постимо као што су чинили наши славни преци,уклањамо лоше мисли, спремајући се, на најбољи начин, за дочек нашег Благомладенца -Исуса Христа.