МЕЂУНАРОДНИ БИОЛОШКИ КАМП ,,ВИЗИТОР ЦЕНТАР ЈЕЗЕРА 2019“ :: Semberija INFO ::

 

МЕЂУНАРОДНИ БИОЛОШКИ КАМП ,,ВИЗИТОР ЦЕНТАР ЈЕЗЕРА 2019“


У организацији Удружења студената биологије Босне и Херцеговине одржан је девети по реду Међународни биолошки камп  с циљем истраживања и формирања базе података о биодиверзитету. Домаћин одржавања кампа ,,Визитор центар Језера 2019“ је Еколошко удружење ,,Еко пут“ , а учествовало је 40 студената из БиХ и Србије.
 
Удружење студената биологије у БиХ воде амбициозни и перспективни студенти биологије са Природно-математичког факултета Универзитета у Сарајеву, а циљ им је промоција биологије као науке, научних истраживања у природи, као и активно учешће у различитим  пројектима, а који се тичу биодиверзитета, те самим тиме и природних подручја БиХ.

Велику подршку одржавању међународног кампа студената биологије дали су ОСЦЕ мисија у БиХ, УНЕП, Унион банка и ,,Оаза“ изворска вода.
 


-Овогодишњи Међународни биолошки камп има за циљ истраживање подручја Бијељине и околине и сачињавање прегледа свих присутних биолошких врста. Инвертизацију појединих биолошких ресурса и општих биодиверзитета уз нас, студенте биологије из Сарајева, Мостара, Бања Луке, Бихаћа, Тузле, Новог Сада и Београда, према групама обављају и ментори који су специјалисти за поједине области. Радови са терена укључују проналажење, евидентирање и фотографисање врста, каже један од организатора кампа, студент друге године биологије на ПМФ у Сарајеву Лиам Алфорд који истиче да Истраживања која ће бити објављена имају велики значај за очување природе БиХ.

Како додаје, координате свих проналазака биће документоване, те кориштене за успостављање базе података о биодиверзитету на подручју града Бијељине чији је циљ дијељење података удружењима и институцијама које раде на заштити биодиверзитета.
 
Моника Шафхаузер, предсједница Удружења студената биологије БиХ, каже  да ће истраживања која врше на подручју Визитор центра ,,Језера“ и његове околине имати велики значај за развој науке и очувања природе БиХ, као и за процесе евентуалне интеграције у Европску унију. Она истиче да организовањем  кампа инспиришу и подстичу студенте и младе научнике на заједнички рад и размјену знања и искустава, омогућавање примјењене едукације и теренског рада за студенте биологије, промовисање биодиверзитета бијељинске регије, те успостављање  мреже сарадње у овој области.
 


-Учесници су распоређени у радне групе: ботаничка група (истраживање биљака),
ентомолошка група (истраживање инсеката), херпетолошка група (истраживање гмизаваца и
водоземаца), орнитолошка група (истраживање птица), група за заштиту шишмиша и миколошка група ( истраживање гљива),  прецизира Моника додавши да је  сјевероисточно подручје БиХ слабо истражено, те да постоји велика потреба да се изврши инвентаризација живог свијета које га насељава.

-Изненађени смо колико овај простор нуди и колико смо организама успјели пронаћи. Захваљујући истраживању на овом подручју, наши ентомолози кажу да ће ове године имати најбољи извјештај до сада, каже Моника Шафхаузер.
 
 
Новосађанин Никола Вељковић, члан  Научно-истраживачког друштва студената биологије и екологије ,,Јосип Панчић“ у Новом Саду, тачније, орнитолошке секције у том друштву, каже да радо одлазим на кампове, како оне које у Србији организује друштво ,,Јосип Панчић“, тако и на кампове у организацији других друштава у региону.
 

-Љето је, велике су врућине и птице сада нису пуно активне. Сезона размножавања је прошла, птице више не обиљежавају теритириј и углавном чекају хладније вријеме, да крену сеобе, прича Никола наводећи да су на овом подручју забиљежили 56 врста птица, а међу њима су и велики и мали дјетлић, сива и црвена чапља, чапљица, барска кокица са младунцима и пар шумских сова.
 
портал Семберија инфо