Како се заштитити на интернету? :: Semberija INFO ::

 

Како се заштитити на интернету?


Foto: Pixabay
  Извор: Независне новине

Интернет данас користи већина популације, а његова широка распрострањеност је одлична прилика за хакере који се настоје дочепати информација и финансијских података. Управо због тога је потребно да будете опрезни приликом кориштења интернета, а у наставку вам доносимо неколико савјета како да се заштитите на онлине платформама.

Како да заштитите личне податке кад сте на интернету?

Ево неколико начина како то можете урадити:

Користите компликоване лозинке

За почетак, не допустите другима да виде ваше приступне податке, а приликом логовања на било који од својих уређаја и рачуна на интернету користите што сложеније лозинке како бисте заштитили своје податке. Ово је посебно важно за маил и друштвене мреже, а посебно је битно да не користите датум рођења или једноставне и честе лозинке попут 1234. У том случају боље је да користите дужу комбинацију великих и малих слова, бројева и знакова. Такође, немојте користити исту лозинку за све постојеће рачуне, а било би добро да запамтите да лозинке не остављате на папирићима на видљивом мјесту, попут рачунара или на радном столу.

Водите рачуна шта отварате и шта објављујете

Прије него што кликнете на интернет страницу или линк, без обзира на то ко вам је то послао, размислите два пута. Различити рачунарски вируси програмирани су тако да је потребан само један клик да их преузмете на уређај који користите како бисте га заразили. Такви вируси могу бити програми који омогућују неометани увид у све податке које имате на уређају, чак и да преко њих трећа страна уђе у ваше интернетске рачуне и промијени лозинку. Осим тога, припазите и на поруке у којима било ко тражи од вас да му пошаљете банковни пин-код, лозинку или неку другу осјетљиву личну информацију.

Као што је већ напоменуто, све што не бисте хтјели да виде сви, чак и кад то обришете, не објављујте на интернету. Пожељно је да не објављујете ни своје ни туђе личне податке, а покушајте избјећи да напишете тачан датум и мјесто рођења, те да не објављујете фотографије личних докумената и сл. Избјегавајте објављивати слике или видео-снимка дјеце и малољетних особа те адресе на којима станујете.

Осим тога, како бисте се заштитили, било би добро да не објављујете фотографије или видео-снимке унутрашњости просторија у којима живите те не дијелите информације о годишњем одмору, односно о периоду у којем нећете бити код куће.

Пазите на своје уређаје

Битно је да не остављате своје уређаје без надзора, а можда би требало да поведете  рачуна да ли се ваш мобилни телефон аутоматски спаја на друштвене мреже, маил сервисе и слично. Већина људи често има укључену такву могућност с обзиром на то да им је тако олакшана дневна рутина. Сходно томе, када сте у канцеларији и одлазите на ручак или састанак, закључајте радну станицу, а када сте у кафићу пазите на свој мобилни телефон и обавезно користите сложену лозинку на њему.

Инсталирајте квалитетан антивирусни програм

Антивирусни програми су посљедњих година можда пали у други план с обзиром на то да корисници мисле како их сам оперативни систем довољно штити од напада на интернету. Но, иако оперативни систем доноси заштиту, чињеница је да не може стално одолијевати нападима на интернету. Предност антивирусног програма је у томе што се редовно надограђује и тако штити од нових креативних начина напада. Конкретно, програм истражује нове могућности напада, надопуњује се информацијама из базе те тако брзо препознаје нове покушаје напада.

Антивирусни програм је данас врло лако подесити с обзиром на то да доноси разне  могућности које кориснику олакшавају подешавање и кориштење.