Папрене цијене: Ево колико кошта килограм јагњетине :: Semberija INFO ::

 

Папрене цијене: Ево колико кошта килограм јагњетине


Иако се све рјеђе може пронаћи у месницама, а многи грађани је због цијене не могу приуштити, ипак, потражња за домаћом јагњетином у месницама је итекако изражена.

Међутим, цијена тог меса, које је за многе делиција, никад није била виша, па су бројни грађани шокирани чињеницом да се јагњетина у појединим месницама ових дана продавала по цијени од чак 30 КМ по килограму.

Прије двије године цијена тог меса је била двоструко нижа.

Домаћи узгајивачи јагњетину продају по цијени између 23 и 25 КМ по килограму живе ваге, а, како су казали, бројни фактори утичу на такве цијене.

Ових дана је била већа потражња за младом јагњетином због католичког Ускрса, а сада је то уочи Рамазанског бајрама.

"Што се тиче домаћег тржишта, нажалост, младих јагњади скоро да нема, а прошлогодишњих никако. Позната је чињеница да БиХ доста зависи од увоза меса, гдје се, вјероватно, биљеже стална поскупљења, а што се тиче нас, домаћих произвођача, све нас је мање. У посљедње вријеме, конкретно у Коњицу, знатно је смањен број стада оваца, тако да и то прилично диктира цијену. Ситуација није добра, гаси се производња, упркос подстицајима, људи се не желе бавити сточарством", каже Седин Максумић из "Екопродукт“ Борци за "Аваз".

Папрено скупо печење

Због драматичног раста цијене јагњетине и јагњеће печење у ресторанима, такође, достиже рекордне износе.
Тако је већ неко вријеме у већини ресторана јагњеће печење од 60 до 65 КМ, а у појединима се та цифра пење и на 75 КМ.

Грађани БиХ се иначе све теже носе с готово сталним растом цијена хране, а месо за многе постаје луксуз.
У непуних пола године цијене јунетине и телетине су порасле у просјеку за 2 КМ.

Тако јунећи бут по килограму кошта 23 КМ, ребра су 12 КМ, док је плећка 19 КМ.

Килограм телећег бута кошта 28 КМ, врата 16 КМ, а мљевеног меса између 14 и 15 КМ.

Према подацима Федералног завода за статистику (ФЗС) који се односе на бројно стање стоке и сточну производњу у претходној години, пораст се биљежи код говеда за 1,7 посто, коња за 0,1 посто, перади за 3,5 посто и кошница пчела за 3,2 посто у односу на 2022. годину. Смањење бројног стања је забиљежено код оваца за 2 посто, свиња за 0,9 посто, коза за 1,5 посто и кунића за 6,1 посто.

"У оквиру сточне производње, у односу на претходну годину, забиљежен је пад производње крављег млијека за 3,2 посто, овчијег млијека за 2,1 посто, козијег млијека за 0,3 посто, производње непране вуне за 3,7 посто, јаја за 1,9 посто и производње меда за 17,9 посто", подаци су ФЗС, пише "Аваз".

(Глас Српске)