Цијене лијекова у Босни и Херцеговини, највјероватније, ни убудуће неће бити ниже :: Semberija INFO ::

 

Цијене лијекова у Босни и Херцеговини, највјероватније, ни убудуће неће бити ниже


Извор: БХРТ/Зорица Вујмиловић (Ј.К.)

Иницијатива која се односи на укидање, односно смањење или поврат ПДВ-а на лијекове, према посљедњој замисли надлежних, чак и ако буде усвојена, неће новчано утицати на цијене лијекова које плаћају грађани.

С обзиром на то да би укидање ПДВ-а на лијекове значило измјене Закона о ПДВ-у и промјену информационих система и Управе  за индиректно опорезивање, Фондова здравства и система апотека, нова инцијатива – поврат ПДВ-а о којој се говори је такође прихватљива за Фондове здравства у Босни и Херцеговини.

Треба да се размотри да се ПДВ, који фондови плаћају на лијекове, намјенски распореди на начин да се у већ законом дефинисане коефицијенте за прерасподјелу средстава према ентитетима, укључе и фондови са одређеним процентом.

РАТКО КОВАЧЕВИЋ, портпарол УИО БиХ

"Ми смо мишљења да се прво мора урадити квалитетна и добра анализа, посебно у смислу ефеката који се очекују, с једне стране губитка прихода, а с друге стране да ли би такакв један поступак довео до смањења цијена, што би требао бити циљ, у коначници, једне такве иницијативе."

Уколико прође варијанта да се на неки начин договори поврат ПДВ—а у фондове здравства, ово практично онда неће имати никаквог ефекта на смањење коначне цијене лијекова коју плаћају грађани.

УРОШ ВУКИЋ, Удружење грађана “Мисли добро“

"Моје неко мишљење је да се влааст у Босни и Херцеовини труди да снизи те цијене лијекова али на начин да не дирају велетрговце и  малопродајне ланце апотека, што се може разумјети, што се може оправдати јаким лобијем које фармацеутска индустрија има. Дакле, ово што сада предлажу је само пресипање из шупљег у празно."

А цијене лијекова у малопродаји и даље ће остати високе, с обзиром на то да Агенција за лијекове није надлежна.

"У складу са својим дјелокругом рада, који је задат Законом о лијековима и медицинским средствима Босне и Херцеговине, ова Агенција регулише цијене лијекова на начин да одређује максималну велепродајну цијену лијека. Агенција није надлежна за малопродајне цијене лијекова", наводе из Агенције.

Стопа ПДВ-а на лијекове у Босни и Херцеговини је 17 одсто и највиша је у региону, а трошкови по овом основу за здравствене системе годишње износе више од 260 милиона марака. Узевши у обзир да је замисао укидања ПДВ-а на лијекове стара колико и само увођење овог пореза, може се само закључити да ћемо и даље добар дио кућног буџета давати за лијечење.