Која су ваша права ако се повриједите на послу у Српској? :: Semberija INFO ::

 

Која су ваша права ако се повриједите на послу у Српској?


Foto: Freepik/rawpixel.com
Због повреде на раду радници често могу имати великих проблема, који могу оставити трајне посљедице, но да ли сте знали која су ваша права у случају повреде?

Провјерили смо како се квалификују повреде на раду те која права имате у случају незгоде, односно како је то прописано законом у Републици Српској.

Ко и када подноси извјештај о повреди?

Извјештај о повреди на раду попуњава послодавац тако што одмах, а најкасније у року од 48 часова од сазнања да је дошло до повреде на раду, професионалног обољења или обољења у вези са радом, у одговарајући образац непосредно уписује све податке прописане овим правилником.

Након што упише све податке прописане овим правилником, послодавац без одлагања, а најкасније у року од 48 часова од уписа података, свих седам примјерака извјештаја доставља здравственој установи у којој је извршен преглед повријеђеног, утврђено професионално обољење или обољење у вези са радом, ради уношења у садржину извјештаја налаза и мишљења љекара, односно здравствене установе.

Љекар који је прегледао повријеђеног, односно здравствена установа која је утврдила професионално обољење или обољење у вези са радом уписује у извјештај налаз и мишљење у року од два дана од дана његовог пријема и попуњени извјештај доставља послодавцу.

Након комплетно попуњеног извјештаја послодавац је дужан да извјештај достави Републичкој инспекцији рада ради уношења мишљења инспектора рада о питањима повреде на раду, у случајевима тешке повреде на раду, колективне повреде и смртних случајева.

Шта садржи овај извјештај?

У извјештај о повреди на раду уписују се подаци о послодавцу и повријеђеној особи те битне чињенице о околностима, врсти и тежини повреде, те мишљење инспектора рада.

Такође, уз пријаву се обавезно прилаже налаз и мишљење љекара који је први прегледао повријеђеног, а којим се може доказати да су настанак и мјесто настанка озљеде узрочно-посљедично везани уз обавезу и процес рада.

Извјештај у који су уписани сви подаци прописани Правилником послодавац у року од два дана од дана пријема попуњеног извјештаја доставља Фонду здравственог осигурања Републике Српске код којег повријеђени, обољели од професионалног обољења и обољели од болести у вези са радом остварује права утврђена прописима о здравственом осигурању.

На ЛИНКУ имате инструкције шта овај извјештај треба да садржи.

Признавање повреде

У случају повреде на раду имате посебна права према Закону о здравственом осигурању РС. Но, да бисте их остварили, Фонд здравственог осигурања РС прво мора провести поступак и оквалификовати насталу повреду као повреду на раду у складу са законом.

Привремену спријеченост за рад у трајању до 30 дана непрекидно утврђује доктор породичне медицине код којег је лице регистровано. Привремену спријеченост за рад која траје непрекидно дуже од 30 дана, почев од 31. дана привремене спријечености за рад, утврђује Фонд преко првостепених комисија за оцјену привремене спријечености за рад и Другостепене комисије за оцјену привремене спријечености за рад. Осигураник који је на боловању је дужан да се сваких 15 дана од дана утврђивања привремене спријечености за рад јавља свом доктору медицине код кога је регистрован (изузев када се налази на болничком лијечењу).

Право на накнаду плате

Прописима о здравственом осигурању ближе се уређују услови за остваривање права на накнаду плате за вријеме привремене спријечености за рад због болести и повреда, трајање права на накнаду, као и висина и начин остваривања права на накнаду плате.

Накнада плате за вријеме привремене спријечености за рад због повреде на раду или професионалне болести износи у висини од 100 одсто просјечне плате коју је радник остварио у одговарајућем претходном периоду, или од плате коју би остварио да је био на раду.

(Независне)