Аустралија добија нуклеарне подморнице од Кине :: Semberija INFO ::

 

Аустралија добија нуклеарне подморнице од Кине


Foto: Pixabay
САД, Аустралија и Велика Британија представиле су детаље плана којим ће Канбера почетком двије хиљаде тридесетих година набавити подморнице на нуклеарни погон како би парирала кинеским амбицијама у Индопацифичком региону.

У обраћању на церемонији у америчкој поморској бази у Сан Дијегу, у пратњи Ентонија Албанезеа, аустралијског премијера, и Ришија Сунака, британског премијера, Џозеф Бајден, предсједник САД, назвао је споразум у оквиру партнерства три земље (АУКУС) дијелом заједничке посвећености слободном и отвореном Индопацифичком региону са два "најснажнија и најспособнија савезника Америке".

Бајден је нагласио да су подморнице "на нуклеарни погон, а не нуклеарно наоружане".

Кина је саопштила да споразум АУКУС крши Уговор о неширењу нуклеарног оружја и навела да је трансфер материјала за нуклеарно оружје из државе са нуклеарним наоружањем у државу без нуклеарног оружја "очигледно" кршење овог споразума и да су ове три државе "наставиле да корачају опасним путем".

Партнерство, најављено 2021, омогућава Аустралији да приступи подморницама на нуклеарни погон, које су невидљивије и способније од пловила на конвенционални погон, као противтежа гомилању кинеске војске, наводи Ројтерс.

Албанезе је рекао да је овај историјски споразум "највећа појединачна инвестиција у одбрамбену способност Аустралије у читавој историји земље".

"То је такође први пут у 65 година да су САД подијелиле своју технологију нуклеарног погона", рекао је Албанезе.

Сунак је АУКУС назвао најзначајнијим мултилатералним одбрамбеним партнерством у претходном периоду. Према споразуму, САД намјеравају да продају Аустралији три америчке подморнице на нуклеарни погон класе Виргиниа, које производи "Генерал Дyнамицс", почетком двије хиљаде тридесетих година, уз опцију да Аустралија купи још двије ако буде потребно, наводи се у заједничком саопштењу.

Будућа генерација подморница ће се градити у Великој Британији и Аустралији уз америчку технологију и подршку.

Покрећући партнерство, Аустралија је такође узнемирила Француску изненадним отказивањем уговора о куповини француских конвенционалних подморница.

Наиме, преговори за АУКУС укључују отказивање уговора вриједног 66 милијарди долара за француску флоту конвенционалних подморница, што је изазвало дипломатски сукоб унутар западног савеза који је трајао мјесецима, подсјећа британска агенција.

Договор Канбере, Вашингтона и Лондона подразумијева процијењене трошкове за Аустралију од 245 милијарди долара до 2055, а Албанезе је бранио ову потрошњу и поручио да је то "економски план, а не само план одбране и безбједности".

Рекао је да очекује да ће АУКУС довести до улагања од четири милијарде долара у индустријске капацитете Аустралије у наредне четири године и отворити око 20.000 нових радних мјеста у наредне три деценије. Он је рекао да ће за то бити потребна средства од око 0,15 одсто БДПа годишње, пише Слободна Европа.

Данијел Критенбринк, помоћник америчког државног секретара за питања источне Азије и Пацифика, саопштио је да су САД обавијестиле своје партнере на југоистоку Азије, укључујући Индонезију и Малезију, о споразуму АУКУС, како би јасно објасниле шта он тачно представља, преноси Ројтерс.

Ванг Венбин, министар спољних послова Кине, рекао је да су САД, Аустралија и Велика Британија занемариле бриге међународне заједнице.

(Независне)