ЕУ БЕЗ ОДЛУКЕ О САНКЦИЈАМА РУСКОМ ЕНЕРГЕТСКОМ СЕКТОРУ :: Semberija INFO ::

 

ЕУ БЕЗ ОДЛУКЕ О САНКЦИЈАМА РУСКОМ ЕНЕРГЕТСКОМ СЕКТОРУ


- Министри спољних послова Европске уније нису се данас сложили о томе да ли и како увести санкције уносном енергетском сектору Русије због њеног напада на Украјину, при чему је Њемачка навела да је европски блок превише зависан од руске нафте да би донио одлуку о ембаргу, пренио је Ројтерс.

ЕУ и савезници су већ наметнули оштре мјере против Русије, укључујући замрзавање средстава њене централне банке.

Руска опсада и бомбардовање луке Мариупољ, које је високи представник ЕУ за спољну политику и безбједност Жосеп Борел назвао "масовним ратним злочином", повећава притисак да се предузме акција, навела је британска агенција.

Али, увођење санкција на извоз руских енергената, као што су то учиниле САД и Британија, изазива подјеле у 27-чланој Унији, која се ослања на Русију за 40 одсто својих потреба гаса.

"Зашто би Европа дала Путину више времена да заради још новца од нафте и гаса. Више времена за коришћење европских лука. Више времена за коришћење несанкционисаних руских банака у Европи. Вријеме је да се заврне славина", написао је министар спољних послова Литваније Габриелиус Ландсбергис на Тwиттеру.

Међутим, Борел је на конференцији за новинаре рекао да ће, иако ће европски блок "наставити да изолује Русију", конкретне одлуке бити донијете касније.

Један дипломата ЕУ рекао је да се неки надају да ће до јуна ЕУ пронаћи довољно алтернативних извора енергије да озбиљно размотри ембарго на нафту.

Њемачка и Холандија су поручиле да је ЕУ зависна од руске нафте и гаса и да тренутно не може да се тога одрекне.

"Питање ембарга на нафту није питање да ли желимо или не желимо, већ је питање колико зависимо од нафте“, рекла је новинарима њемачка министарка спољних послова Аналена Бербок.

"Њемачка увози много, али постоје и друге земље чланице које не могу да зауставе увоз нафте", рекла је она и додала да би европски блок требало да ради на смањењу ослањања на Москву за своје енергетске потребе.

Друге потенцијалне санкције о којима се разговара, како наводе дипломате, укључују затварање "рупа" у фондовима које користе олигарси, додавање нових имена на списак санкционисаних, забрану пристајање руских бродова у лукама ЕУ и укидање приступа већем броју банака у СWИФТ глобалном систему.
(Тањуг)