СВАКИ ОСМИ ГРАЂАНИН У СРПСКОЈ ПОНОВО ЗАРАЖЕН :: Semberija INFO ::

 

СВАКИ ОСМИ ГРАЂАНИН У СРПСКОЈ ПОНОВО ЗАРАЖЕН


- Од укупног броја становника Републике Српске код којих је у протекле три седмице потврђена зараза вирусом корона сваки осми је већ раније преболовао “ковид”.

Показују то подаци Института за јавно здравство РС према којима је од 30. јануара до 20. фебруара вирус корона потврђен код укупно 4.472 особе, од којих је код 529 потврђена реинфекција.

Према јучерашњем извјештају Института, за 24 часа од 78 узорака позитиван налаз имала су свега три становника, односно 3,85 одсто тестираних, а код једне особе ријеч је о реинфекцији.

У домовима здравља широм Републике кажу да до поновног заражавања долази, јер се они који преболе “ковид” или су вакцинисани опусте и сматрају како не могу поново постати дио корона статистике.

Директор Дома здравља у Дервенти, Мирко Шаран рекао је да је стање у овом граду када је ријеч о епидемиолошкој ситуацији и више него добро.

- У претходна два дана нисмо имали уопште лица која су заражена вирусом корона. Ситуација се смирила. Мали је број позитивних, а симптоми су углавном благи - рекао је Шаран.

Он наглашава да је ситуација чак и боља, него што су очекивали.

- Ми очекујемо да се већ у марту вратимо у неке токове рада који су били прије двије године - навео је Шаран.

Наглашава и како је евидентно да су поједини људи више пута били заражени вирусом корона.

- Неки се опусте након што се опораве од овог вируса. Иста ситуација је и са вакцинисанима, јер многи од њих сматрају да су заштићени и да не могу поново да “покупе” вирус. Сви требају да се још чувају и пазе, посебно да држе дистанцу у растојању од два метра и носе заштитну маску - навео је Шаран.

Да се ситуација смирила потврђују и у которварошком Дому здравља “Свети Пантелејмон”. Директор те здравствене установе Владимир Бибић рекао је за “Глас” да се епидемиолошка ситуација поприлично смирила.

- У јануару је била веома тешка ситуација. Било је много реинфицираних мјештана, а осим тога и велики број заражених је био међу запосленима, тако да смо једва успијевали да одржимо процес рада - рекао је Бибић.
Директорка Дома здравља у Бијељини Данијела Ђукин каже да је и сама  имала два пута сусрет са короном.

- Клиничка слика је неупоредива. Делта сој је изазивао тешку клиничку слику, упалу плућа, док рецимо омикрон се ширио брзином муње, али је клиничка слика заражених била доста блажа и углавном се радило о грлобољи, промуклости, кихању, без упале плућа. Сви претходни сојеви су били много опаснији - рекла је Ђукинова и поновила да антитијела трају од три мјесеца до шест мјесеци, те да су углавном сви који нису примили бустер дозу “покупили” омикрон. Нагласила је да се епидемиолошка ситуација смирује, те да се, уколико не буде неких изненађења и нових сојева, може очекивати ускоро и крај пандемије.

У болницама широм Српске од “ковида” се лијечи 355 пацијената, од чега је 39 на респиратору.

У Болници “Србија” у Источном Сарајеву јуче су навели да се од посљедица изазваних заразом вирусом корона тренутно лијечи 21 пацијент, што је најмањи број у овој години.

(Глас Српске)