У ЕУ ОД СУТРА НОВИ РОКОВИ ВАЖЕЊА КОВИД СЕРТИФИКАТА :: Semberija INFO ::

 

У ЕУ ОД СУТРА НОВИ РОКОВИ ВАЖЕЊА КОВИД СЕРТИФИКАТА


Foto: Pixabay
БРИСЕЛ - Од сутра, 1. фебруара у Европској унији почиње да се примјењује правило којим се дигитални ковид сертификати о вакцинацији прихватају у периоду од 270 дана од комплетирања примарне вакцинације.
Када је у питању бустер доза, у ЕУ за сада не постоји ограничење важења адекватног сертификата, наводе у Бриселу.

Конкретно, то значи да ће се у случају путовања у земље ЕУ, али и унутар Уније користити сертификати о вакцинацији не старији од девет мјесеци од примања пуне примарне вакцинације против ковида која, у зависности од типа, може имати једну или двије дозе.

Државе чланице на националном нивоу могу да примјењују различита правила када користе ЕУ дигиталне ковид сертификате, али се позивају да се ускладе правилом ЕУ.

Од сутра се примјењују и нова правила у вези са кодирањем сертификата тако што ће се бустер доза евидентирати као 3/3 након примарне серије вакцинације од двије дозе односно 2/1 након вакцинације једном дозом, односно након једне дозе и опоравка од инфекције.

Европски савјет прије седам дана је донио је препоруку о координисаном приступу за олакшавање сигурног слободног кретања током пандемије вируса корона.

Њоме се узима у обзир знатно повећање стопе вакцинисања и брзо увођење ковид потврда те замјењује претходно важећа препорука. Препорука ће ступити на снагу сутра, истога дана као и акт о измјени уредбе о ковид потврдама.

Кључно ће бити да ли је особа вакцинисана, а не регија из које долази
У складу с новом препоруком мјере повезане с болешћу ковид 19 требале би се примјењивати узимајући у обзир статус особе, а не стање на регионалном нивоу, изузевши подручја с врло високим нивоом циркулисања вируса.

То значи да би кључна одредница требао би бити статус путника у погледу болести ковид 19, односно да ли је наведена особа вакцинисана, тестирана или пребољела болест, што је видљиво из дигиталне потврде ЕУ.
-Приступом утемељеним на појединачним особама знатно ће се поједноставнити примјењива правила те осигурати додатна јасноћа и предвидљивост за путнике -објавио је Савјет ЕУ.

Путници и путнице с важећом дигиталном потврдом ЕУ  не би требали подлијегати додатним ограничењима слободног кретања.

Карта регија

Европски центар за спречавање и контролу болести (ЕЦДЦ) требао би наставити објављивати карту регија држава чланица ЕУ у којој се употребом боја семафора (зелена, наранџаста, црвена, тамноцрвена) означава потенцијални степен ризика од заразе. Карта би се требала темељити на 14-дневној стопи пријављених случајева, стопи вакцинисања и стопи тестирања.

На темељу те карте државе чланице требале би примјењивати мјере у погледу путовања у тамноцрвена подручја, на којима је ниво циркулисања вируса врло висок, као и путовања из тих подручја. Посебно би требале одвраћати од свих необавезних путовања те захтијевати да се особе које долазе из тих подручја, а не посједују потврду о вакцинацији ни потврду о пребољењу, прије поласка подвргну тестирању, а након доласка буду у карантину.

Одређено изузеће од тих мјера требало би се примјењивати на путнике који путују због нужне функције или потребе, прекограничне раднике и дјецу млађу од 12 година.

Механизам хитног кочења

Новом је препоруком ојачан механизам хитног кочења за одговор на појаву нових варијанти вируса које изазивају забринутост или варијанти које су од интереса. Ако држава чланица уведе ограничења као одговор на појаву нове варијанте, Савјет би требало преиспитати ситуацију, у блиској сарадњи с Комисијом те уз подршку ЕЦДЦ-а. Комисија такође може предложити расправу у Савјету на темељу редовне процјене нових доказа о варијантама.

Комисија би током расправе могла предложити Савјету да постигне договор о координисаном приступу у погледу путовања из захваћених подручја. Сваку ситуацију која је довела до доношења мјера требало би редовно преиспитивати.

(Глас Српске)