Панел дискусија Коалиције “Покренимо Бијељину”: У Бијељини не постоје планови, нити системска подршка спорту, култури и младима :: Semberija INFO ::

 

Панел дискусија Коалиције “Покренимо Бијељину”: У Бијељини не постоје планови, нити системска подршка спорту, култури и младима


На панел дискусији о теми’’Бијељина град младих, спорта и културе”, која је данас одржана у организацији Коалиције “Покренимо Бијељину”, директорка Народне библиотеке „Филип Вишњић“ Жељана Арсеновић истакла је да је у овој години у буџету града Бијељина за пет установа културе планирано око 2,8 милиона КМ, од чега се највећи дио користи за плате, те да средства за инвестиције и програмски развој не постоје.

- Јавност и људи који воде град морају да знају да се од културе не зарађује. Она служи за интелектуално уздизање, образовање, али кроз њу чувамо и нашу традицију и језик. Библиотека „Филип Вишњић“ изабрана је за најбољу у Републици Српској, али нисмо удостојени ни пријема у Градској управи. Ево данас се налазимо у Центру за културу, чије просторије користе чак три институције из ове области, јер дугорочни план за изградњу посебних објеката не постоји“ –рекла је Арсеновићева.



Директор Градског позоришта „Семберија“ Иван Петровић сматра да културни живот младих може бити побољшан тако што ће ими бити пружени садржаји које они желе да виде.

- Зато је важно извршити анкетирање, ослушкивати њихове потребе и затим радити на стварању такве климе која ће из године у годину привлачити већи број младих. Ми као позориште имамо циљ да умјесто одреднице „градско“ добијемо назив „народно позориште“, чиме бисмо били финансирани са нивоа Републике Српске, а самим тим бисмо могли да запослимо и више стручних људи и да приређујемо захтјевније сценске комаде. Као што се Позориште бори за свој статус и нову публику, тако и младима треба омогућити да се боре за њихове циљеве, а први корак је да буде основан Омладински центар из којег ће се даље све развијати“ рекао је Петровић.

- Не постоји систем финансирања који треба да буде подстрек за постизање добрих резултата. Нажалост, успјеси клубова у Бијељини почивају на ентузијазму појединих спортских радника, али тај ентузијазам не бива препознат и награђен од Градске управе. Правилник о расподјели средстава за спорт показао је мањкавости у пракси и на њему треба радити, јер морамо спријечити да један човјек може самостално да одлучује о расподјели средстава, насупрот стручној спортској јавности. Скупштина је успјела да повећа буџетска средства за спорт са 900.000 КМ на 1,4 милиона КМ, али сматрамо да она треба да износе 2,5 милиона КМ, истакао је члан Савјета за спорт Скупштине града, Горан Јањић.

Семберија инфо - С. Николић