Њемачки министар: Било би глупо рећи да се не припремамо за војни сукоб :: Semberija INFO ::

 

Њемачки министар: Било би глупо рећи да се не припремамо за војни сукоб


Извор: Независне новине

Њемачки министар здравља Карл Лаутербах изјавио је да њемачко здравство мора бити боље припремљено за све изазове, па и за војне сукобе.

"Било би глупо рећи да се не припремамо за војни сукоб и да онда опуштено мислимо да због тога до њега неће доћи", рекао је Лаутербах у разговору за дневник Ноје Оснабрикер цајтунг.

Он је тиме реаговао на питање новинара није ли његова изјава како се њемачко здравство мора боље припремити за све катастрофе, па тако и војне сукобе, ширење панике, преноси ДW.

Прије тога је социјалдемократски политичар рекао да се њемачки здравствени систем "осим за пандемије, мора боље припремити и за велике катастрофе и евентуалне војне сукобе".

"Сједити скрштених руку није опција. Нама је и у здравству потребна прекретница поготово ако се у обзир узме чињеница да би Њемачка у случају напада на неку од земаља НАТО постала чвориште за збрињавање повријеђених и из других земаља", рекао је Лаутербах, преноси Тањуг.

Он је рекао да су планови за преструктурирање њемачког здравственог система почели одмах након доласка садашње коалиције на власт, али да су ти планови добили на тежини и актуелности након, како је навео, "разбојничког напада Русије на Украјину".

У ту сврху је већ појачана координација између министарства одбране и здравства, рекао је министар и најавио одређене законске промене до љета.

Истакао је да у кризној ситуацији сваки љекар, свака болница, свака локална здравствена установа мора знати шта треба да ради.

"Потребне су нам јасне подјеле обавеза, на примјер, како би могли боље да распоредимо повријеђене по болницама", рекао је Лаутербах.

Поред цивилних болница, Њемачка има највећу специјализовану Централну болницу Бундесвера у Кобленцу, подсјећа ДW и додаје да је задатак установе, основане 1957, пружање медицинске помоц́и војницима њемачких оружаних снага који су повређени или рањени током иностраних мисија.

Болница има 506 кревета, од којих је 125 резервисано за цивилне пацијенте, а запошљава 1.450 радника, 260 љекара и фармацеута.

У Вајлербаху, у округу Кајзерслаутерн, тренутно се гради нова војна болница САД вриједна више од милијарду евра, а од тога Њемачка сноси трошкове у висини од 151 милион евра.

То ц́е бити највец́а болница САД ван територије те државе, а нова болница ц́е бити мостом директно повезана са ваздухопловном базом Рамштајн, наводи ДW, преноси Тањуг.

Војна болница САД имаће укупно 4.680 просторија, укључујуц́и 120 сала за прегледе и девет операционих сала.

Планирано је да се комплетни грађевински радови на површини од 90.000 квадратних метара и на клиници величине 600x300 метара заврше до краја 2027. године.