Пала цијена половњака у Њемачкој, да ли ће појефтињење осјетити и наш регион :: Semberija INFO ::

 

Пала цијена половњака у Њемачкој, да ли ће појефтињење осјетити и наш регион


Foto: Pixabay
Цијене половних аутомобила у Њемачкој у паду су већ седам мјесеци.

Међутим, тај пад је веома мали, тако да се то није осјетило на нашем тржишту, каже Петар Величковић, са сајта "Половни аутомобили". Значајније су, каже, појефтинила луксузна возила.

Њемачка је једно од доминантних тржишта са којег се у Србију увозе половни аутомобили. Тамо су цијене половњака у паду већ седам месеци.

Петар Величковић, са сајта ''Половни аутомобили'', рекао је за РТС да се то појефтињење још није пренијело на наше тржиште.

Према његовим ријечима, један од њихових највећих огласника је урадио анализу која је показала да је дошло до пада цијена, али да је тај пад веома мали - мањи од 1 одсто у октобру у односу на септембар.

Значајније су, каже, појефтинила луксузна возила, за 2,7 одсто.

Међутим, када је ријеч о аутомобилима које доминантно увозимо у Србију, то су возила стара између 10 и 20 година, и тај пад је само 0,4 одсто, навео је Величковић и истакао да је то недовољно да би се у кратком временском периоду то појефтињење одразило на цијене код нас.

У овом тренутку је, указује, веома незахвално давати прогнозе када би то појетфтињење могло да се деси и код нас, али, како каже, дјелује да у неких наредних неколико мјесеци није реално очекивати значајни пад цијена половњака.

- Прије свега мислим на половне аутомобиле које стижу из увоза, а које доминантно купујемо - рекао је Величковић.

Послије Њемачке, половна возила стижу и из Француске и Швајцарске и тамо цијене не "мрдају", што такође говори да не можемо да очекујемо да појефтине.

Када су у питању возила стандарда Еуро 6, дошло је до незнатног поскупљења.

У првих девет мјесеци ове године у Србију је увезено око 90.000 половних аутомобила, а више од 80 одсто су возила старија од 10 година.

- То је податак који је исти годинама, ми смо негде на дну европске лествице по просечној старости аутомобила и мислим да ће ускоро достићи и 18 година - рекао је Величковић.

Постоји, каже, и друга страна приче, а то је да код нас полако скаче продаја нових аутомобила.

На нашем тржишту би могла да се нађе већа количина возила из Норвешке, с обзиром на то да тамошња влада субвенционише прелазак на електрична возила.

- Чињеница је да све више скаче увоз половњака из Норвешке, а један од разлога јесте тај повраћај средстава на име пореза. Не знам да ли су баш директне државне субвенције, али знам да постоји повраћај средстава који за неке моделе износи преко 40 одсто, што је аутоматски добар сигнал нашим трговцима да могу тамо да узму аутомобил, да добију тај повраћај и да га овде продају - рекао је Величковић.

Видјећемо, каже, како ће се то у наредном периоду одвијати.

- Интересовања свакако има и полако Норвешка постаје једно тржиште из које стиже све већи број половних аутомобила - рекао је Величковић.

Најављен је и увоз половних возила из Америке, али ту је проблем цијена транспорта.

- Сигурно кошта неколико хиљада евра да се аутомобил допреми из Америке на наше тржиште. Самим тим, ако причамо о неким јефтинијим половњацима који су стари десет година, те дажбине су толико високе да не видим да ће трговци имати интерес да их увезу. Идеалније је очекивати да се увозе луксузније модели који коштају по неколико десетина хиљада евра - рекао је Величковић.

(Глас Српске)