Агенција за лијекове послала упозорење грађанима :: Semberija INFO ::

 

Агенција за лијекове послала упозорење грађанима



Извор: Независне новине / Глас Српске

БАЊАЛУКА – Агенција за лијекове и медицинска средства Босне и Херцеговине упозорила је данас грађане да се лијек Оземпиц узима и подиже искључиво у здравственој установи, односно апотеци.

Упозорење је, како пишу Независне, услиједило након што су се појавиле информације да је један број становника Аустрије завршио у болници због употребе "лажног" Оземпика.

"Најчешћи пут за дистрибуцију фалсификованих лијекова је интернет. Није мали број случајева да такви препарати уопште не садрже активну супстанцу или садрже посве другу супстанцу од оне која је наведена на паковању. У неким другим случајевима лијек је произвео неки други произвођач, а на паковању је назначен произвођач који иначе производи тај лијек", наведено је из Агенције.

Како су навели, ако пацијент узима лијек који не садржи декларисану количину активне супстанце или уопште не садржи активну супстанцу, те ако је квалитет, ефикасност и безбједност таквог лијека упитна, пацијент се неће излијечити и самим тим ће његово здравље бити угрожено.

"Оземпиц, као и сви друге одобрене лијекове треба примјењивати искључиво у оквиру одобреног индикационог подручја.

Одобрене индикације су описане у склопу информација о лијеку у склопу Резимеа главних карактеристика лијека (информације о лијеку за здравствене раднике) и у склопу Упутства за пацијенте (информације о лијеку за пацијенте)", истакли су у Агенцији.

Према њиховим ријечима, свака примјена лијека мимо одобрених индикација са собом носи ризик да штета од примјене лијека буде већа од прихватљиве, односно да штета буде већа од користи.

"Предметни лијек има режим издавања „Лијек се издаје уз љекарски рецепт“, што значи да је за узимање овог лијека у апотеци неопходан писани налог од стране љекара", истакли су у саопштењу.

Додали су да свака куповина лијека мимо одобреног дистрибутивног ланца, узимање лијека мимо одобреног индикационог подручја, као и свако издавање лијека без љекарског рецепта, узрокује повећање ризика од примјене лијека.

"Одговорност за наведено преузимају пацијенти који купују лијек путем интернета, који узимају или су узимали лијек мимо индикационог подручја, као и фармацеути који су издавали исти мимо прописаног режима издавања", рекли су у Агенцији.