У којим државама је најскупље подизање готовине на банкоматима? :: Semberija INFO ::

 

У којим државама је најскупље подизање готовине на банкоматима?


Wисе, компанија за мјењачнице са сједиштем у Уједињеном Краљевству, анализирала је 20 европских земаља како би саставила попис гдје је најскупље, а гдје најјефтиније подићи готовину.

“Иако су свакодневна плаћања у Мађарској све више дигитална, готовина и даље превладава у многим већим туристичким мјестима. Будући да трошкови живота настављају да расту, важно је потрошити што мање новца за годишњи одмор на скривене и претјеране накнаде за банкомате. То може брзо довести до високих трошкова. Wисе тражи од банака и других пружаоца услуга да клијента ставе на прво мјесто и да буду транспарентни у погледу својих цијена. Ако ваши планови путовања укључују једну од скупљих земаља на попису, обратите посебну пажњу на накнаде за банкомате и умјесто тога свој новац потрошите на одмор,” објашњава Аттила Пáпаи, менаџер инжењерског тима у Wисеу.

Мјењачница је објавила компилацију података који показују 20 европских земаља рангираних према томе колико је скупо подићи готовину као путник. Исланд је на врху пописа с трансакцијском накнадом од 4,6%, док у Бугарској банкомати наплаћују само 0,13% за подизање. На дну листе су Италија и Уједињено Краљевство с трансакцијским накнадама од 0,23% односно 0,14%.

Према саопштењу Wисеа који је доставио своје прорачуне, туристи који љетују на Исланду, а подижу противвриједност од 20.000 мађарских форинти дневно током седам дана (укупно 140.000 форинти), плаћају више од 6.400 форинти накнада на банкомату. С друге стране, ако путују у Бугарску и подигну исти износ, потрошиће мање од 180 форинти на трансакцијске накнаде у истом броју дана.

Према овогодишњим подацима Националне агенције за медије и комуникације (НМХХ), двије најпопуларније дестинације за Мађаре у 2023. биле су Аустрија и Хрватска, при чему су обје земље међу првих 10 најскупљих мјеста за подизање готовине.

Како би дошао до података, Wисе је анализирао 1,7 милиона подизања готовине с банкомата трећих страна у периоду од 12 мјесеци од априла 2022. до маја 2023.

Банкомати су регистровали најмање 800 трансакција по земљи током тог периода, наводи СЕЕбиз.

(Независне)