Танка понуда свињетине, стиже велики скок цијена :: Semberija INFO ::

 

Танка понуда свињетине, стиже велики скок цијена


Због све сиромашнијег сточног фонда у Српској фармери ће бити приморани да се окрену увозу свиња, чија је цијена у Европи већ скочила и до 40 одсто, што ће довести и до поскупљења месних прерађевина.

У протеклом периоду у Српској је еутаназирано више од 45.000 свиња због афричке куге. Фармери и прерађивачи кажу да је поскупљење све извјесније, јер је на тржишту Српске све тања понуда живих свиња, меса и прерађевина од домаћих животиња.

Тај раст ће, тврде они, погурати нагоре и цијене других врста меса, јер ће се користити као замјена за свињетину.

Предсједник Удружења узгајивача свиња РС Мишо Маљчић истакао је за Глас Српске да је производња готово стала, јер је знатно смањен број крмача, због чега ће понуда бити јако танка.

"Све то ће се одразити на цијену и то у наредних мјесец дана. Цијене ће ићи нагоре, али у разумном нивоу, имајући у виду континуирани пад куповне моћи грађана", рекао је Маљчић и додао да ће се на јесен у Српској осјетити драстичне промјене у свињогојству.

Нешто што се дешава у региону и Европској унији сигурно неће, каже, заобићи Српску.

"Наши клаоничари ће прије купити увозно скупље него нешто домаће што би сад поскупјело примјера ради 20 одсто", тврди Маљчић.

Власник Месне индустрије "ЗП комерц" Ђорђе Росић казао је да до поскупљења свиња, као и меса и прерађевина, мора доћи јер је сточни фонд у Српској преполовљен.

"За сада иде провјерено и прерађено месо са домаћих фарми, а колико ће га још бити нико не може гарантовати. Што се тиче цијена, извјесно је да ће у наредним данима доћи до корекције, јер то диктира ситуација у региону", казао је Росић.

Замјеник директора Месне индустрије "Тулумовић" Јована Тулумовић казала је да је месо берзанска роба, чија се понуда и потражња мијењају на седмичном нивоу.

"Цијена меса зависи од много фактора, од енергената до сточне хране. На то не можемо утицати и цијене прилагођавамо стању на берзи", казала је Тулумовићева и додала да месо за даљу прераду увозе из Европе.

Власник ланца бањалучких месница "Код Лазе" Лазо Шешић тврди да не би требало доћи до драстичног поскупљења меса у радњама, због слабе куповне моћи становника.

"У месници се за десет дана не може продати једно прасе", казао је Шешић и додао да су тренутне цијене свиња 4,20 КМ по килограму живе ваге без ПДВ-а, прасића до 25 килограма седам марака, а тежих шест марака.

Предсједница Удружења за заштиту потрошача "Топер" из Добоја Снежана Шешлија истакла је за Глас да не оправдава никаква поскупљења живих свиња, меса и прерађевина те позива надлежне да се укључе и кроз додатне подстицаје за фармере то спријече.

"Знам да је сточни фонд преполовљен због афричке куге свиња и да је производња под упитником, али зато би надлежни требало да приликом увоза свиња на неки начин стимулишу фармере да цијене у Српској остану на нову од прије неколико мјесеци. Дође ли до поскупљења, а све су прилике, грађани ће се одрицати традиционалне хране и свињокоља, који се приближава. Више неће правити залихе сланине и сувог меса за зиму, него ће живјети од данас до сутра", казала је Шешлија.

Одштета

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске саопштило је да су фармерима у петак исплаћене 1.666.833 КМ за санацију штете узроковане афричком кугом кроз откуп здравих свиња на зараженом и угроженом подручју.

"Средства су исплаћена по основу закључка Компензационог фонда и наставак су исплате средстава у укупном износу од четири милиона КМ, која су, са овом уплатом, укупно исплаћена произвођачима за откуп здравих свиња", навели су из министарства и додали да је на овај начин откупљено око 7.500 здравих свиња, чиме је у знатној мјери спашен сточни фонд.

Влада Српске је раније одобрила и исплатила три милиона КМ произвођачима свиња за штету насталу еутаназијом свиња.

(Глас Српске)