Лоши услови рада, још гора плата: Незапослени у Српској не пристају на посао по сваку цијену :: Semberija INFO ::

 

Лоши услови рада, још гора плата: Незапослени у Српској не пристају на посао по сваку цијену


Да незапослени у Српској не желе пристати на посао по сваку цијену свједоче подаци Завода за запошљавање Републике Српске са чије је евиденције ове године обрисано 48 особа које су одбиле понуђено запослење у струци јер су били незадовољни платом и условима рада.

У Заводу кажу да сваке године одређени број особа обришу са евиденције јер неоправдано одбију понуђено радно мјесто. Прошле и претпрошле године из тог разлога обрисано је по 47 незапослених, а до краја новембра ове године 25 радника КВ струке, њих 12 са ВСС, те девет НК радника.
– Разлози за одбијање запослења су различити, почевши од незадовољства висином плате, условима рада, до нејављања на интервју послодавцу – навели су у Заводу.

На основу поднесених пријава послодаваца, у Заводу кажу да незапослену особу позову у биро, упознају је са захтјевима фирме и упућују на разговор.
– Ако се особа из неоправданих разлога не јави на разговор послодавцу или одбије конкретно запослење у мјесту пребивалишта или на удаљености од 50 километара од мјеста пребивалишта, које одговара његовим стручним квалификацијама и радним способностима, брише се са евиденције и нема право поново да се пријави наредних пола године – појаснили су у Заводу.

Додали су да особа може одбити запослење и да неће бити брисана са евиденције ако радно мјесто не одговара њеним стручним квалификацијама и ако је понуђени посао на удаљености већој од 50 километара од мјеста пребивалишта.

Потпредсједник Савеза синдиката Републике Српске за привреду Данко Ружичић сматра да је број оних који су одбили посао незнатан, те да се вјероватно ради о људима који нису у социјалној потреби да морају радити.
– Онај ко нема примања и не може да живи сигурно би прихватио посао у струци. Међутим, оно што је врло битно је да није довољно само упутити радника на упражњено радно мјесто. Послодавац потенцијалном раднику треба да понуди приједлог уговора о раду у складу са законом, да му га јасно предочи, а не да радник не зна која ће права имати, висину плате и слично. Имам пуно разумијевање за раднике који не желе да прихвате посао за понуђену најнижу плату – казао је Ружичић за и додао да приватни сектор раднике ангажује да раде све и свашта, а не, искључиво, послове у струци те да се новозапосленима махом нуди 650 КМ, то јест најнижа плата у Српској. 

Он је истакао да радник има пуно право да одбије понуђени уговор ако исти није у складу са Законом о раду.
– Послодавци врло често нуде уговор на 30 или 60 дана, а по закону то треба да буде на неодређено вријеме изузев ако радник није приправник или ако је у замјени запосленог на тачно одређено вријеме – казао је он. 

Предсједник Подручне привредне коморе Добој Радован Пазуревић сматра да онај коме треба посао он га и тражи, те да су особе на бироу само формално на евиденцији, пише Глас Српске.
– Посљедњих неколико година имамо поплаву тих фолираната који не желе да раде. Крајње је некоректно и непоштено на тај начин избјегавати радну обавезу, а чекати од друштва подршку и шансу да ради искључиво оно што у својој глави измашта. Онај ко је одбио посао једном, јасно је да не жели да ради и не треба уопште више да буде на бироу – категоричан је Пазуревић.


Српска инфо