Породиље остале кратких рукава, плате им не расту као њиховим колегама :: Semberija INFO ::

 

Породиље остале кратких рукава, плате им не расту као њиховим колегама


Запослене породиље у Републици Српској које су се породиле прије повећања плата не остварују право да добијају тај повећани износ.

Ово је за "Независне" потврдио Божо Марић, предсједник Синдиката управе Републике Српске, који објашњава да је проблем што Јавни фонд за дјечју заштиту РС издаје рјешење о висини нето примања прије него се породиља породи, односно оног момента када се породи издаје се рјешење на основу посљедње три плате.

"У међувремену, када дође до повећања плате, Фонд, без обзира на повећање, и даље наставља да рефундира тај износ који је утврђен тим рјешењем. Покренућемо иницијативу да се одређени прописи измијене како би могле усљед повећања плата да и те категорије радница буду обухваћене тим повећањем. Ово се исто примјењује без обзира на то да ли је то јавни или реални сектор. Морамо радити на томе да, ако послодавац повећа плату, то повећање се односи и на радницу породиљу", рекао је Марић.

Како је додао, имамо Закон о платама и једну правну празнину и не знамо како да изађемо из тога јер је Закон о платама јасан и он утврђује колика је висина плата.

"Ипак, са друге стране имате пропис који дефинише како се врши рефундација плате за породиље. На овај начин једино су оштећене породиље и ми ћемо радити на томе да се отклони та дискриминација како би женама било омогућено то повећање јер је њима оно и потребно. Не смијемо дозволити да оне буду дискриминисане у том погледу, морамо имати социјалну одговорност према породиљама", нагласио је Марић.

У Закону о дјечјој заштити РС, који се односи на рефундацију исплаћене накнаде плате за вријеме кориштења породиљског одсуства, стоји да право на рефундацију исплаћене накнаде плате за вријеме кориштења породиљског одсуства има послодавац, предузетник или лице које у виду основног занимања обавља самосталну професионалну дјелатност.

"Захтјев за рефундацију подноси се првостепеном органу након извршене исплате накнаде, а најкасније у року од три мјесеца од дана исплаћене накнаде плате за посљедњи мјесец кориштења породиљског одсуства, а за лица која користе породиљско одсуство, предузетнике и лица која користе породиљско одсуство, а обављају самосталну професионалну дјелатност, након уплате доприноса за посљедњи мјесец кориштења породиљског одсуства", наводи се, између осталог, у Закону о дјечјој заштити Републике Српске.

Додаје се да корисник права на рефундацију подноси захтјев за рефундацију исплаћене накнаде плате за вријеме трајања породиљског одсуства лица које користи породиљско одсуство.

"Корисник права на рефундацију подноси захтјев за рефундацију исплаћене накнаде плате за вријеме трајања породиљског одсуства лица које користи породиљско одсуство", пише у закону.

Покушали смо ступити и у контакт са Недељком Јовићем, директором Јавног фонда за дјечју заштиту РС, за коментар, али до закључења овог броја "Независних" нисмо успјели.


Независне новине