МИХАЈЛО РОЖИЋ, ДИРЕКТОР СЕВОИ ГРУПЕ, ЗА ,,СЕМБЕРСКЕ’’: ФУК утврђује правила игре :: Semberija INFO ::

 

МИХАЈЛО РОЖИЋ, ДИРЕКТОР СЕВОИ ГРУПЕ, ЗА ,,СЕМБЕРСКЕ’’: ФУК утврђује правила игре


За „Семберске новине“ говори Михајло Рожић који појашњава процедуре постепених прилагођавања правилима Европске уније у дјеловању локалних власти и привредних душтава, као и шта је то СЕВОИ група.
 

 
Можете ли нам представити СЕВОИ групу? Који је примарни задатак дјеловања, те који су циљеви Групе у наредном периоду?
-„Севои група“ Бањалука је дио „Севои групације“ која послује на подручју четири државе (БиХ, Србија, Црна Гора и Хрватска) и већ 15 година се бави проблематиком унутрашње организације локалне управе у смислу помоћи јединицама локалне управе да задовоље законске прописе које пред њих стављају виши органи власти, као услов приступања ЕУ. Севои је почео активности прије уласка Хрватске у ЕУ, те је током тог процеса стекао богато искуство у имплементацији Финансијског управљања и контроле, стратешког планирања, као услова за кориштење предприступних фондова у земљама окружења, те стратегије управљања имовином са израдом Регистра имовине. Издали смо неколико књига које су постале уџбеници за особе које су именоване на функције координатора или руководилаца ФУК-а или ФМЦ-а, зависно о земљи о којој се ради. Током претходних 15 година одшколовали смо више од 2.000 особа које су на функцијама руководилаца пројеката ФУК-а или његових деривата. Током тих 15 година савјетници Севои-а урадили су више од 500 пројеката ФУК-а разних врста и сложености, од вртића до министарстава.
 
Наше друштво је транзицијско друштво. Колико СЕВОИ група помаже/подстиче позитивна кретања у њему?
-Сва транзицијска друштва муче скоро исти проблеми. Најважнији су проблеми егзистенцијалне природе, док другу врсту проблема чине устаљени обрасци понашања са отпором према свему новом. Људи често не желе мијењати устаљене навике, а ФУК је нешто што почива на свијести, савјести и жељи за напретком заједнице. ФУК утврђује правила игре, а то на овим нашим просторима није баш прихваћено као образац понашања. На питање како можемо помоћи у промјени схватања квалитета функционисања локалне управе, морам рећи да се понекад осјећам као мисионар који највећи дио својих предавања покушава анимирати будуће руководиоце ФУК-а да својим утицајем на људе који одлучују, покушају увести принцип ФУК-а као образац понашања и указати им на све користи од новог начина и приступа организацији јединица локалне самоуправе. Није лако, али помака има.
 
Колики је значај финансијског управљања и контроле у предузећима у БиХ? Који су правни, а који финансијски бенефити по предузећа?
-У овом тренутку највећи помак је учињен у јединицама локалне самоуправе. Сљедећи корак је да јединице локалне самоуправе почну захтијевати од својих буџетских и ванбуџетских корисника да и они учине исто. Наша искуства кажу да, за сада, све зависи од нивоа руководилаца организација и њихове жеље да то уведу. Што се тиче користи, она је немјерљива, јер ФУК уводи правила игре за све играче кроз јасно дефинисане процесе и процедуре, дефинисане одговорности у активностима и дефинисање ризика у процесима са њиховом обрадом и мјерама отклањања. Увођењем ФУК-а престаје се водити организација, како народ каже, напамет или по инстинкту, већ свака одлука има упориште у нечем прописаном са дефинисаним одговорностима. ФУК је, прије свега, управљачки алат који даје систематизацију радних мјеста не по томе шта ко ради, већ по томе за што је ко одговоран.
 
У процесу усвајања нових знања у овој области које услуге, односно подршку привредницима пружа СЕВОИ група?
-„Севои група“ има у свом програму 15-так производа, али овог часа мислим да су у БиХ два најпотребнија. Први је ФУК, из разлога које смо раније навели. Други се тиче стварања Регистра имовине, као основе било каквог управљања организацијом, те израде Стратегије управљања имовином. Наиме, сви ми у марку знамо чега смо приватно власници, а замислите да руководиоци Јединица локалне самоуправе, углавном, немају појма шта је све у власнштву општине или града, а камоли који статус има та имовина, колико вриједи, има ли терета... Оно мало података које неко и има, углавном, се своди на рачуноводствене податке за потребе књиговодства, а очекује се да свака јединица имовине буде обрађена бар на 20-так карактеристика, што би требало да буде основа за доношење одлука о судбини имовине. Током задњих пет година развијали смо софтверску апликацију која удовољава, управо, овим захтјевима, а у задње три године у Хрватској смо завршили 158 Регистара имовине, од оних са неколико јединица имовине до највећег са 158.000 јединица имовине у апликацији која је управљачки алат. Овом приликом позивам све који желе довести у ред своју имовину да нам се обрате, па ћемо им све презентовати, без икаквих трошкова.
 

Семберске новине - Семберија инфо