ДОГАЂАЈИ НА ДАН 4. НОВЕМБАР :: Semberija INFO ::

 

ДОГАЂАЈИ НА ДАН 4. НОВЕМБАР


1307. 
Швајцарска Конфедерација је прогласила независност од Аустрије.
 
 
1576. 
Шпанија је заузела Антверпен током Осамдесетогодишњег рата.
 
 
1814. 
Проглашен је норвешки устав, којим је та земља постала независна Краљевина Норвешка, везана за Шведску персоналном унијом.
 
 
1890. 
У Лондону је отворена прва линија подземне електричне железнице у свету.
 
 
1917. 
Завршена је битка код Капорета италијанским поразом и повлачењем италијанске војске се до реке Пијаве.
 
 
1922. 
Британски археолог Хауард Картер (енгл. Хоwард Цартер) открио је гроб египатског фараона Тутанкхамона. Његов гроб пронађен је у Долини краљева код Луxора у Египту, а у гробу је нађен и велики број разних драгоцијености, које се сада налазе у музеју у Каиру.
 
 
1931. 
Друштво народа оптужило је Јапан због агресије на Манџурију. Због осуде светске јавности, Јапан је напустио Друштво народа у марту 1933.
 
 
1939. 
На предлог председника Френклина Рузвелта, амерички Конгрес је донео закон Плати па носи о продаји ратног материјала. У марту 1941. изгласан је Закон о зајму и најму, са још већим повластицама земљама које су се бориле против фашизма у Европи.
 
 
1942. 
Завршена је друга битка код Ел Аламејна у Другом светском рату у којој су Британаца под командом генерала Бернарда Монтгомерија поразили немачко-италијански Афрички корпус генерала Ервина Ромела. Тиме је отворен пут искрцавању Савезника у северној Африци.
 
 
1942. 
Бихаћ су координираном акцијом заузеле партизанске снаге из Хрватске и БиХ у Бихаћкој операцији.
 
 
1946. 
Ступио на снагу "Статут Унеска" (Организација УН за образовање, науку и културу).
 
 
1956. 
Совјетске трупе су угушиле побуну у Мађарској, а за новог премијера постављен је Јанош Кадар. Дотадашњи премијер Имре Нађ са још неколико сарадника склонио се у југословенску амбасаду у Будимпешти. Упркос гаранција нових власти да неће прогонити политичке затворенике, Нађ је после напуштања амбасаде 22. новембра ухапшен и након монтираног процеса погубљен у јуну 1958.
 
 
1956. 
Генерална скупштина УН усвојила је резолуцију о слању мировних снага на Блиски исток.
 
 
1966. 
Најтеже поплаве у историји Италије захватиле су трећину земље. У Фиренци је знатно оштећено културно благо, укључујући многе фреске на зидовима палата и цркава.
 
 
1970. 
Салвадор Аљенде је ступио на место председника Чилеа, као први марксиста који је постао први председник неке латиноамеричке државе изабран на изборима.
 
 
1976. 
Велика Британија је предложила независност Јужне Родезије под владавином црначке већине од 1. марта 1978.
 
 
1979. 
Милитантни исламски фундаменталисти окупирали су амбасаду САД у Техерану и узели 90 таоца, од којих су 52 држали заточене 444 дана. Они су тражили изручење иранског шаха Мохамеда Резе Пахлавија, који је након збацивања са власти у исламској револуцији избегао из земље.
 
 
1980. 
Републиканац Роналд Реган изабран је за председника САД који је на положају остао два мандата пошто је добио и изборе 1984. године.
 
 
1983. 
У Либану је погинуло више од 40 израелских војника у детонацији камиона напуњеног експлозивом коју је изазвао арапски терориста-самоубица.
 
 
1987. 
Вележ је на стадиону Под Бијелим бријегом у Мостару поразио славну Боруссију Дортмунд у утакмици шеснаестине финала Купа УЕФА са 2:1.
 
 
1991. 
Корасон Акино је дала председнички опроштај бившој првој дами Филипина Имелди Маркос и дозволила јој да се врати из изгнанства.
 
 
1991. 
Завршава се шаховски турнир у Тилбургу, Холандија. Побеђује Гари Каспаров испред својих будућих изазивача Шорта и Ананда. Карпов је завршио на четвртом мјесту.
 
 
1995. 
У Тел Авиву је убијен израелски премијер Јицак Рабин, који је по доласку на власт 1992. почео процес помирења са Арапима. Атентат је извршио израелски екстремиста Јигал Амир, након мировног скупа на којем је учествовао премијер.
 
 
1998. 
Након краћег примирја, на Космету су обновљени сукоби српских снага безбедности и наоружаних група косовских Албанаца.
 
 
1998. 
Завршен шаховски турнир у Тилбургу, Холандија. Победио је Вишванатан Ананд.
 
 
2000. 
У Београду је изабрана нова влада СР Југославије, прва од 1990. у којој не учествују чланови Социјалистичке партије Србије Слободана Милошевића.
 
 
2002. 
Кина и десет држава чланица АСЕАН-а, потписале су уговор којим је основана највећа бесцаринска трговинска зона на свету, са преко 1,7 милијарди људи.
 
 
2004. 
Сједињене Америчке Државе признале су Македонији њено уставно име Република Македонија.
  
2008 
На изборима за председника САД, убедљивом већином изабран је Барак Обама (енгл. Барацк Хуссеин Обама ИИ), први Афроамериканац који ће обављати ту функцију.