Католици данас славе Ускрс, највећи и најстарији кршћански благдан, ускршње мисе одржане широм Босне и Херцеговине :: Semberija INFO ::

 

Католици данас славе Ускрс, највећи и најстарији кршћански благдан, ускршње мисе одржане широм Босне и Херцеговине


Католици широм свијета данас прослављају свој највећи, најстарији и најзначајнији благдан - Ускрс. Ускрсну мису у Катедрали Срца Исусова у Сарајеву, којој су присуствовали бројни вјерници, предславио је врхбосански надбискуп и метрополита монс. Томо Вукшић.

Ускрс је светковина наде и одговор на човјекову природну жељу за животом која је најисконскија нада човјека. Он је благдан живота с поруком да живот нема краја, речено је током ускрсне мисе служене у Катедрали Срца Исусова у Сарајеву.

Вукшић је у поруци казао како је Ускрс светковина с којом се кршћани са захвалношћу сјећају догађаја Исусова ускрснућа.

Додао је како је Ускрс за кршћане благдан наде и извор њихове радости.

Надбискуп Вукшић: Ускрс је светковина наде и одговор на човјекову жељу за животом

"Ускрс је благдан наде за све остале племените и добре људе, па и за оне лоше који ће наћи снаге и начина одвратити се од свог зла пута. У човјековој нарави ништа није тако јако као жеља за животом и ни у чему човјек није тако снажан и упоран као у одбрани свога живота. Дапаче, у истој човјековој нарави уграђена је жеља да смрт не буде крај", рекао је Вукшић.

Истакао је како је то природан осјећај и жеља који претходе сваком религиозном увјерењу.

"У човјеку се све буни против помисли да је смрт крај", рекао је Вукшић.

Додао је како светковина Ускрса сјећање је на догђај Исусовог ускрснућа, које је темељ кршћанске вјере.

"Ускрс је светковина наде и одговор на човјекову природну жељу за животом, која је најисконскија нада човјека. Он је благдан живота с поруком да живот нема краја", рекао је Вукшић.

Он је нагласио како је друга велика порука ускрслог Криста - мир.

"Мир у правди и љубави, кршћанска је визија друштвенога мира", истакао је Вукшић.

Додао је како је мир претпоставка и важно средство среће на земљи те да је Ускрс благдан који у вјерницима буди снажан осјећај захвалност, иако човјек често заборави бити захвалан за благодати које су му дате.

На крају је говорио о путу којим човјек иде током свог живота, а на којем се сусреће с многим потешкоћама и изазовима због чега му је у њиховом савладавању потребна помоћ других, али и његова помоћ другима.

Ускршње мисе одржане широм Босне и Херцеговине


Ускршњу мису у Катедрали Марије Мајке Цркве у Мостару предводио је бискуп мостарско-дувањски и апостолски управитељ требињско-мркански монс. Петар Палић. Мостарски бискуп истакао је како људи често живе као да смрт не постоји, а да је ускрснуће бескорисно, нагласивши како је ускрснуће Исуса Криста "тачка свим нашим неизвјесностима".

Поручио је како је ускрснуће Господина Исуса Криста тачка свим нашим неизвјесностима.

Данас, како је казао, вапимо Богу да дјелује одлучно како би уништио оно што је остало од моћи смрти.

"Данас суочени с ратом, економском несигурношћу, неправдом, тамом гријеха, губитком и смрћу најмилијих вапимо Богу да дјелује брзо и одлучно како би уништио оно што је остало од моћи смрти, али Бог стрпљиво чека нудећи сваку прилику да противници Кристова Еванђеља дођу к себи и пригрле путове Божјега краљевства. И ми морамо чекати, али не пасивно, позвани смо својим ријечима и дјелима храбро свједочити Божју ускрсну побједу над смрћу јер свјетло је побиједило таму, истина лаж, љубав мржњу, милост је побиједила гријех. У Божјем новом поретку невоља, болест, смрт, гријех и насиље више неће владати. Замијенит ће их радост, мир, нада, истина и љубав", поручио је бискуп Палић.

Уз пруство великог броја вјерника, у Катедрали Светог Бонавентуре у Бањалуци служена је ускршња миса, коју је предводио бискуп бањалучки Фрањо Комарица. 

Монсињор Комарица је поручио да је задаћа човјека ширити истину и љубав и праведност међу људима. За католичке вјернике Ускрс је празник над празницима, који носи поруку мира међу људима и окупља породицу.

Централна ускршња миса за тузланску жупу служена је у цркви св.Петра и Павла у Тузли. Мису је служио гвардијан Фрањевачког самостана фра Жељко Николић, који је у својој поруци вјерницима истакао обиљежја Ускрса као празника радости, мира и благослова.

Ускрс је светом мисом обиљежен и у Бихаћу, у цркви Св. Анте Падованског, гдје је присуствовао велики број вјерника. Мису је предводио Иван Тучић.

У свим црквама пет зеничких жупа дочекан је највећи католички благдан. Ускршњу мису у жупи Светог Илије у Зеници предводио је жупни викар Антоловић.

Он је поручио вјерницима како су "мука, смрт и ускрснуће Исуса Криста средиште из којег је и настало кршћанство, те да је Господ за Ускрс кроз мистериозна велика врата која се зову смрт, спасио човјечанство те им показао пут у вјечни живот и љубав".

Католици, лутеранци и англиканци данас обиљежавају Ускрс, дан који представља окосницу и темељ кршћанске вјере, односно ускрснуће Исуса Криста.

Кршћани вјерују да је овај чин тренутак рађања религије коју данас слиједи 2,3 милијарде људи.

Према вјеровању, Исус Крист је осуђен у четвртак, разапет на крсту у петак, а у недјељу је ускрснуо. Стога, иако се Ускрс увијек обиљежава у недјељу, он готово сваке године пада на други датум због специфичног правила.

Наиме, Ускрс пада на прву седмицу послије првог прољетног пуног мјесеца на дан прољетног еквиноција или послије тог датума.

Прослави Ускрса претходио је пост, а Ускрс се по обичају прославља у црквама уз молитве и свете мисе.


БХРТ