БИЛ ГЕЈТС УПОЗОРИО НА ПОТЕНЦИЈАЛНУ ПАНДЕМИЈУ ГОРУ ОД КОВИДА :: Semberija INFO ::

 

БИЛ ГЕЈТС УПОЗОРИО НА ПОТЕНЦИЈАЛНУ ПАНДЕМИЈУ ГОРУ ОД КОВИДА


Бил Гејтс, оснивач Мицрософта, позвао је богате земље да уложе милијарде долара у развој вакцина како бисмо се могли припремити за сљедећу глобалну епидемију.

Гејтс је казао да иако су делта и омикрон варијанте ковида 19 неке од најзаразнијих вируса до сада, у будућности би нас могао задесити једнако заразни патоген, али с много већом стопом смртности, пише Финациал Тимес, преноси  Индеx.

"Тако би се могла спријечити већа штета"

Фондацоја "Билл & Мелинда Гатес" и британски "Wеллцоме Труст" донирали су 300 милиона долара Коалицији за иновације у припреми за епидемију (ЦЕПИ), која је помогла при формирању програма Цоваx који обезбјеђује вакцине земљама с ниским и средњим дохотком.

Организација настоји прикупити 3,5 милијарди долара како би се могло смањити раздобље добијања нове вакцине на само 100 дана. Гејтс је казао да су свјетски приоритети"чудни" те да се данас филантропи и богате владе морају укључити у рјешавање проблема неједнаке расподјеле вакцина.

"Када је ријеч о трошењу милијарди за спасавање трилиона у смислу економске штете и десетина милиона живота, рекао бих да се ради о прилично доброј полиси осигурања", рекао је Гејтс, напомињући како би такав наизглед огроман напор, чак и у економском смислу, спријечио много гору штету.

Гејтс је рекао да су два велика донатора развоја вакцине током пандемије ковида 19, ЦЕПИ и америчка влада, били"храбри" јер су уложили у развој потенцијалних вакцина.

"Остатку свијета који себи не може приуштити таква улагања треба неко на њиховој страни"

Професорица Шери Гагандип Канг, чланица одбора ЦЕПИ-ја и вирологиња на Цхристиан Медицал Цоллегеу у Веллореу у Индији, рекла је да би требало да очекујемо да ће земље своје националне интересе ставити на прво мјесто.

"Остатку свијета који си не може приуштити таква улагања треба неко на њиховој страни. А ЦЕПИ је та организација", рекла је Канг.

Џереми Фарар, директор Wеллцоме Труста је рекао да је ЦЕПИ настао прије пет година након епидемије еболе.
"Сада живимо у, по мом мишљењу, ери чешћих и сложенијих епидемија и пандемија", рекао је Фарар.

(Независне)