КОЛАПС СИСТЕМА ПЦР ТЕСТИРАЊА У АУСТРИЈИ :: Semberija INFO ::

 

КОЛАПС СИСТЕМА ПЦР ТЕСТИРАЊА У АУСТРИЈИ


- У Аустрији, која је у лоцкдоwну од почетка недјеље, систем за ПЦР тестирање у свим дијеловима земље је преоптерећен и тестиранима резултати стижу са великим кашењењем.

Док су прошле недјеље Горња Аустрија и Салцбург објавиле да је "пао" њихов систем тестирања, а и Корушка ове недјеље због преоптерећења донијела одлуку да не морају више да се тестирају обољели од короне након десетодневног карантина, очигледно проблеми постоје и у Бечу.

Репортер Тањуга у Бечу морао је, поред вакцинације да се тестира за одлазак на конференцију за штампу у Владу Аустрије, али у томе је био онемогућен, јер резултат ПЦР теста, који је иначе бесплатан, није стигао на вријеме.
Наиме за присуство медијским догађајима у Влади примјењује се такозвано "2Г плус" правило, а оно предвиђа да вакцинисани или излијечени морају имати и негативан ПЦР тест.

Тест који се ради у "боксовима за тестирање", којих има широм града, урађен је у понедјељак у 16.52 минута, а резултат је стигао за више од 24 сата, у уторак у 17.35.

Преоптерећење система тестирања, а свакодневно се врши више од 400.000 ПЦР тестова, представља велики проблем по невакцинисане запослене.

Наиме, на радном мјесту важи "3Г" правило, а то предвиђа да на посао могу доћи само вакцинисани, излијечени од вируса корона или негативно тестирани.

Антигенски тест, који могу спровести у апотекама, има рок важења од свега 24 сата, а ПЦР тест 48 сати.

Међутим, пошто се резултат добије са толиким закашењењем запослени невакцинисани де факто би, како не би имали изостанак на послу, морали да се тестирају свакодневно.

Испред боксова за тестирање има редова, негдје већи, негдје мањи.

Тако, на примјер, на највећем пункту за тестирање, у који је могуће ући колима, Виенна Аустриа Центер из дана у дан формира се огромна колона возила, која блокира и дијелове бечког аутопута А22.
 
(Тањуг)