Чији је Цетињски манастир? :: Semberija INFO ::

 

Чији је Цетињски манастир?


Фото - Танјуг/АП
ПОДГОРИЦА, ЦЕТИЊЕ - Скупштина Цетиња расправљаће сутра о грађанској иницијативи за пренос права својине Цетињског манастира на неканонску Црногорску православну цркву.

Дан уочи сједнице, правник и публициста Новак Аџић сматра да цетињски парламент у законској процедури треба да преда Цетињски манастир на коришћење и употребу непризнатој ЦПЦ, а адвокат и члан правног савјета Митрополије црногорско приморске (МЦП) Драган Шоћ поручује да приликом одлучивања треба водити рачуна о поштовању правног поретка.

"У конкретном случају не постоје услови ни формално-правни ни процесно-правни да се донесе било каква одлука која се тражи иницијативом", каже Шоћ.

Додао је да ако се она и донесе неће произвести никаве правне посљедице.

Аџић и Шоћ су заједнички апеловали на смиривање тензија.

Аџић је, наиме, гостујући у Јутарњем програму Телевизије Црне Горе казао да се залаже да цетињски парламент у законској процедури одлучи о давању Цетињског манастира на употребу ЦПЦ.

- Не знам како ће се то одвијати. Ја сам за смириване тензија и институционално и политичко рјешавање проблема, али исто тако и за поштовања и судских права и слобода обесправљених националних Црногораца који су угрожени у својој држави актуелном политиком која негира фундаментални државни и национални идентитет", навео је Аџић, који је рекао да је учествовао на цетињским протестима против устоличења митрополита црногорско-приморског Јоаникија у том манастиру.

Да је правни савјетник пријестонице Цетиње, Шоћ би им, казао је, рекао да иницијативу уврсте на дневни ред ако је она у сагласности са Статутом пријестонице.

Грађани, како истиче, заслужују одговор и поручује да приликом одлучивања треба водити рачуна о поштовању правног поретка.

"У конкретном случају не постоје услови ни формално-правни ни процесно-правни да се донесе било каква одлука која се тражи иницијативом. Ако се она и донесе, она неће произвести никаве правне посљедице и од тога немам зебње", казао је Шоћ.

Упозорио је да таква одлука може да пошаље поруку која би могла да подгрије постојеће подјеле и тензије и усмјери их у правцу који, како је казао, нико не жели.

"Одборници Цетиња треба да схвате да имају озбиљну одговорност, а онима који хушкају на незаконито и противправно понашање, а куну се у владавину права, у европске вриједности поручујем да то не раде јер су и они становници државе и не зову ђавола јер се он може појавити. Ја га не желим. Да га нико не жели не би манипулисао осјећањима ни Срба, ни Црногораца, ни Албанаца ни Бошњака, а тога у Црној Гори има и више него што је потребно", навео је Шоћ.

За Аџића би исправна формулација била "давање на коришћење ЦПЦ". То сматра легалним и легитимним јер је, како додаје, цетињска општина власник Цетињског манастира и данас.

"Он је био својина државе, а Црква га је користила за своје потребе. Добио је одређену земљу, али само као манастир. Никада није био својина Црногорске православне цркве, а још мање Митрополије црногорско-примоске која је установљена 1929", тврди Аџић.


Танјуг / Независне