КАНАДА ЈЕ УПОЗОРЕЊЕ – ЉУДИ НЕЋЕ МОЋИ ДА ПРЕЖИВЕ ВРУЋИНЕ У НЕКИМ ДИЈЕЛОВИМА СВИЈЕТА :: Semberija INFO ::

 

КАНАДА ЈЕ УПОЗОРЕЊЕ – ЉУДИ НЕЋЕ МОЋИ ДА ПРЕЖИВЕ ВРУЋИНЕ У НЕКИМ ДИЈЕЛОВИМА СВИЈЕТА


Професор са Универзитетског колеџа у Лондону Симон Левис упозорава да су екстремни врели таласи сада много вјероватнији и нагласио да се у појединим дијеловима планете стварају подручја на којима је због високе температуре немогуће преживјети. Он је објаснио и појам температуре „влажне сијалице”.

Климатска криза донијела је љето са све опаснијим врућинама, навео је Левис у тексту „Канада је упозорење: Све више дијелова свијета ускоро ће постати превише топли за живот” који је објављен у британском „Гардијану”.

Температуре су досегле шокантних 47,9 степени у Британској Колумбији у Канади и изазвале више од 100 смрти широм те земље и Сјеверне Америке. Врели талас је током јуна у пет земаља Блиског Истока подигао температуру до 50 степени, а у Пакистану је 20 дјеце завршило на болничком лијечењу због топлотног удара.

Додатно загријевање због емисије гасова са ефектом стаклене баште значи да су такви екстремни таласи сада вјероватнији и научници могу да израчунају повећање њихове вјероватности.

Професор је као примјер навео да је европски врели талас из 2019. године, који је усмртио 2.500 људи, био пет пута вјероватнији тада него што би био прије глобалног загријевања.

На већини мјеста екстремни таласи топлоте ствараће проблеме, од поремећаја привреде до широко раширене смртности, посебно међу младима и старијима, истакао је Левис.

Он је упозорио да се на неким мјестима на Блиском Истоку и Азији појављује нешто заиста застрашујуће - стварају се подручја на којима је због високе температуре немогуће преживјети.

Како је објаснио, иако људи могу преживјети температуре и више од 50 степени кад је влага ниска, кад су и температуре и влага високи, ни знојење ни купање не могу помоћи како би се тијело охладило.

Важна је тзв. температура „влажне сијалице”, коју показује термометар прекривен мокром крпом, а која мјери температуру на којој долази до хлађења организма услед знојења или поливања водом. Људи не могу да преживе дуготрајно излагање температури “влажне сијалице” изнад 35 степени, јер не постоји начин да се тијело охлади - ни у хладу, а ни с неограниченом водом, додао је.

Некада се сматрало да је температура “влажне сијалице” од 35 степени немогућа, али су научници прошле године извијестили да су поједина мјеста у Персијском заливу и пакистанској долини ријеке Инд већ досегла тај праг, иако само на сат или два, и то само на малим површинама.

Како су због климатских промјена температуре све више, предвиђа се да ће током деценија која долазе врућине и пратеће температуре на којима се не може преживјети, дуже трајати и јављати се на већим подручјима и на новим мјестима, укључујући дијелове Африке и југоистока САД, навео је професор Левис.