РОМАН ,,МОБИ ДИК“ СЛАВИ 168. РОЂЕНДАН :: Semberija INFO ::

 

РОМАН ,,МОБИ ДИК“ СЛАВИ 168. РОЂЕНДАН


"Моби Дик" Хермана Мелвила, роман за који већина књижевних критичара каже да је највећи и најзначајнији роман међу онима које су у деветнаестом вијеку потписали амерички аутори,  први пут је штампан 14. новембра 1851. године.   



Мелвилов ,,Моби Дик“ је амерички еп, дјело ком у историји америчке књижевности припада статус какав у својим националним књижевностима имају Илијада или Махабхарата, дјело које је темељ националне књижевности.  
У овом роману о мору и пустоловинама описан је двобој између опасног бијелог кита Моби Дика и капетана Ахаба који је у претходном сусрету с тим китом изгубио ногу. 

Рат који води Ахаб је рат са природом у најширем филозофском, па и метафизичком смислу тог појма. У њему је човјек притјешњен непрегледним небом и безобалном водом, приморан да се суочи с најскровитијим дубинама властитог бића. Таква титанска борба, по својој узвишеној узалудности својственој унапријед изгубљеним биткама, достојна је античких трагедија. 

У ,,Моби Дику“ Мелвил се осврће на зло, зло отјеловљено у два главна лика: с једне стране је кит који представља зло без осјећања, пошто уништава све на шта наиђе, док је с друге стране капетан Ахаб који представља упорно зло, пошто га његова лична мржња и глад за осветом тјерају да гони кита, иако тиме излаже опасности животе својих људи.  

Ахабова борба осуђена је на пораз због тога што није ријеч само о борби против морске немани, већ и због тога што он, супротстављајући се киту, дбацује сваки вид морала. 

У више од сто поглавља романа, пролази се кроз велику галерију стилова, а поетски набој романа неодољиво плијени почев од прве реченице, ,,Зовите ме Исмаил“, реченице која наговјештава да је свеједно не само како се ко зове, већ и то шта човјек мисли да јесте. 

Раст пјесничке тензије и вишезначност осјећају се кроз читав роман, до самог краја када брод ,,...као Сатана, није хтио да потоне у пакао док не повуче са собом један живи дио неба и стави га себи на главу као шљем...“

Семберија ИНФО - М. Решидовић
 

.