ХОТЕЛИ И ТРГОВЦИ ТРАЖЕ ДА ЦИЈЕНА СТРУЈЕ БУДЕ 45 ЕВРА ПО МЕГАВАТ-ЧАСУ, ЕРС НУДИ 72 :: Semberija INFO ::

 

ХОТЕЛИ И ТРГОВЦИ ТРАЖЕ ДА ЦИЈЕНА СТРУЈЕ БУДЕ 45 ЕВРА ПО МЕГАВАТ-ЧАСУ, ЕРС НУДИ 72


- Привредни субјекти из сектора трговине и угоститељства не прихватају понуђено повећање цијене електричне енергије и дискриминаторски однос према сектору услуга у односу на остале гране привреде, један је од закључака јучерашње сједнице привредних друштава из Удружења трговине и Удружења туризма и угоститељства, који је одржан у Привредној комори Републике Српске.

Наиме, "Електропривреда Републике Српске" (ЕРС) најавила поскупљења струје за привреду у Српкој, гдје ће већина предузећа плаћати 53 евра по мегават-часу, док би великим хотелима, али и трговинама цијена струје новим уговорима требало да буде удуплана.

Привредници из области трговине и угоститељства траже да им струја буде 45 евра по мегават-часу, умјесто понуђених 67 за трговачке центре, односно 87 евра за велике хотеле, којима је, како незванично сазнајемо, "Електропривреда РС" накнадно понудила цијену од 72 евра.

Из Привредне коморе РС казали су да од "Електропривреде РС" захтијевају да хитно преиспита донесене одлуке и да се цијена електричне енергије за потрошаче из категорије трговине и угоститељства коригује на 45 евра по мегават-часу.

"Достављени уговори о потпуном снабдијевању електричном енергијом субјектима из наведених привредних грана предвиђају повећање цијене електричне енергије које иде и преко 100 одсто, што у ионако сложеним економским условима додатно и озбиљно угрожава њихово даље пословање", додају из Коморе.

Истичу да се предложеним повећањем директно угрожава и испуњавање свих других обавеза, са великом извјесношћу потпуног и трајног прекида пословања за многе субјекте, што има далекосежне посљедице по друштво у цјелини. "Овакве нагле промјене цијена на више износе потпуно су неприхватљиве и с аспекта планирања послова и пласмана производа и услуга за наредну годину", појаснили су из Привредне коморе РС.

Како хотелијери кажу, нови уговори су већ на њиховим столовима.

Милош Станишић, менаџер етно-села "Станишић" из Биљељине, у разговору за "Независне новине" казао је да је скок цијене струје у пандемији додатни удар на хотелијерство.

"Умјесто да подстичу ову област да останемо да нормално послујемо, ово је само мјера која ће додатно отежати пословање", казао је он.

Додао је да је, што се тиче етно-села, раст цијене струје за преко 50 одсто.

"Није ни тајна да ми на мјесечном нивоу плаћамо око 35.000 КМ за струју, а с овим повећањем то би били немјерљиви губици. Умјесто да средства усмјеримо на нова радна мјеста или бар да очувамо постојаће, ми ћемо морати да дајемо више новца за струју", казао је Станишић.

У бањалучком хотелу "Цоуртyард бy Марриотт" казали су да ће новим уговором струја за њих да поскупи 111 одсто.
"Не видим зашто на нас не гледају као на остали дио привреде када плаћамо порезе, раднике и обавезе према њима. Ми нисмо банке нити неке високопрофитне категорије да нам се толике обавезе намеће", каже Мишо Кузмановић, власник хотела, и истиче да је у Српској свега 11 великих хотела који треба да плаћају већи износ за струју.

"У њему је нова цијена по мегават-часу 87 евра, дупло виша него она која је плаћана раније", казао је Кузмановић.
И Мирјана Чомић, директорица хотела "Сан" Лакташи, казала је да је здравствени туризам у Српкој генерално изложен великим изазовима због пандемије првенствено јер су њихови гости доминантно особе старије животне доби из Словеније и Хрватске.

"Повећање цијене електричне енергије за 111 одсто неминовно води до повећања цијена наших услуга, што додатно угрожава перспективу у смислу бар дјелимичног опоравка, како на иностраном, тако и на домаћем тржишту", казала је Чомићева.

Додала је да смањење обима пословања условљава и смањење броја радника, а у коначници и потпуни и трајни престанак пословања.

Перо Ћорић, предсједник Привредне коморе РС, каже за "Независне новине" да ово није повољан тренутак за повећање цијене електричне енергије за привреду.

"'Елетропривреда РС' је јавно предузеће које мора бити у функцији развоја привреде и друштва у цјелини", казао је Ћорић, који истиче да држава треба енергичније томе да приступи.

"Држава треба да буде главни регулатор кретања цијена електричене енергије у привреди РС, а не да се то препусти жељама и потребама 'Електропривреде РС' не улазећи у суштину да нешто мијењују у сопственим редовима", казао је Ћорић.

Како је рекао, привредници прихватају да треба да дође до раста цијене електирчне енергије, али на разумним
основама.

Извор: Независне новине