Uprkos najavama za jaču borbu, BiH nema važeću strategiju: Jurišaju na korupciju, a nemaju ni plan :: Semberija INFO ::

 

Uprkos najavama za jaču borbu, BiH nema važeću strategiju: Jurišaju na korupciju, a nemaju ni plan


ISTOČNO SARAJEVO - BiH ne uspijeva da upiše značajniji rezultat na polju borbe protiv korupcije, a sve ukazuje da bi mogla dodatno pasti na svjetskim listama jer su strateške smjernice davno istekle, a nove nisu dobile zeleno svjetlo.

Strateški dokumenti u oblasti borbe protiv korupcije utvrđuju obaveze za sve javne institucije u prevenciji i represiji korupcije.

Strategije i prateći akcioni planovi za borbu protiv korupcije su istekli na gotovo svim nivoima vlasti, osim u Republici Srpskoj, u kojoj dokumenti važe do 2022. godine.

Uprkos najavama sa svih strana o hvatanju u koštac sa ovim problemom, ali i upozorenjima iz Evropske komisije, na nivou BiH još nema nove strategije za borbu protiv korupcije od 2020. do 2024. godine, te pratećeg akcionog plana za njeno sprovođenje. Dokumenti koje je pripremila nadležna Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije posljednji put su “pali” polovinom juna ove godine u Savjetu ministara BiH, a na takvu situaciju na domaćem terenu skrenuta je pažnja u najnovijem revizorskom izvještaju. 

Revizori su, naime, tokom češljanja poslovnih knjiga te agencije naveli da je nedonošenje strategije i akcionog plana ključno pitanje, ukazujući da je opšti cilj strategije da se ustanove prioriteti na planu prevencije i borbe protiv korupcije, te principi i mehanizmi zajedničkog djelovanja svih institucija u BiH.

- Do momenta završne revizije dokumenti nisu usvojeni. Imajući u vidu da se značajno kasni sa donošenjem tih okvira, a što se reflektuje na razvoj i jačanje institucionalnih kapaciteta, to treba razmotriti što prije - piše u revizorskom izvještaju.

Navode revizora potvrđuju i u samoj Agenciji. Za “Glasa Srpske” ističu da su, s ciljem pravovremenog usvajanja dokumenata, preduzeli brojne korake.

- Iako je 14. jula 2020. nacrt strategije sa pribavljenim mišljenjima prvi put dostavljen ministrima na usvajanje, još nije usvojen. Savjet ministara je prijedlog odluke o usvajanju strategije razmatrao 3. februara i 11. juna 2021. godine, ali nije dobio potrebnu većinu glasova. Od nas nije traženo dodatno pojašnjenje ili eventualne korekcije - istakli su u Agenciji.

Podsjećajući da su postojeća strategija i prateći akcioni plan istekli još krajem 2019, ne kriju da ni za vrijeme njihovog trajanja BiH nije dobila zavidne rezultate u borbu protiv korupcije koji su joj potrebni.

- BiH su potrebni strateški antikorupcijski dokumenti u kontinuitetu. Zbog neusvajanja strategije na nivou BiH pitanje je i kako će ostali nivoi vlasti uraditi vlastite strategije - zaključili su u Agenciji.

Sa nadležnima u Savjetu ministara nismo uspjeli da stupimo u kontakt, a ni sa prvim ljudima u parlamentarnoj Komisiji za izbor i praćenje rada same Agencije, koja predstavlja krovnu instituciju, ali i u čijim redovima ima dosta problema jer su im, prema važećim propisima, vezane ruke i kad je u pitanju primoravanje drugih institucija da im šalju dokumente i kada je riječ o potencijalnim sankcijama. 

Analize

Da BiH dosta kasni i kaska u kreiranju antikorupcione atmosfere, stoji u gotovo svim izvještajima domaćih i stranih organizacija, te institucija koje drže pod lupom taj sektor, a na to je ukazano i u izvještaju Evropske unije o napretku zemlje u procesu evropskih integracija iz 2020. godine. Tu je istaknuto da je korupcija u BiH široko zastupljena pojava i da je kao takva vidljiva u gotovo svim sektorima.

Glas Srpske