Odabrane kompozicije i izvođači Đurđevdanskog festivala 2023
Na ovogodišnji Đurđevdanski festival dječije pjesme, Banjaluka 2023. prijavilo se više od stotinu izvođača i kompozicija. Selekciona komisija imala je pune ruke posla i nakon preslušavanja i razmatranja odabrala je 18 kompozicija i 21 izvođača ovogodišnjeg festivala. Prijave su pristizale iz cijele Republike Srpske, BiH i zemalja regiona, kao i iz nekoliko zemalja Evrope, i tradicionalno već iz Letonije i Rusije.
Đurđevdanski festival dječije pjesme najdugovječniji je i najveći festival dječije pjesme na Balkanu i Jugoistočnoj Evropi i ove godine biće održan 13. maja 2023. godine.
Dvadeset i jedan izvođač iz Letonije, Rusije, Bugarske, Slovenije, Hrvatske, Srbije, Crne Gore i Republike Srpske / Bosne i Hercegovine, odabrane će kompozicije premijerno izvesti na 29. Međunarodnom Đurđevdanskom festivalu dječije pjesme u Banjoj Luci.
Članovi selekcione komisije ove godine bili su:
1. Dejan Dejanović, rukovodilac Muzičke produkcije RTRS
2. Dragoljub Sladojević, urednik u Muzičkoj produkciji RTRS
3. Maja Tatić, urednik u Muzičkoj produkciji RTRS
4. Albina Smajlović Tomić, urednik u Muzičkoj produkciji RTRS
5. Aleksandar Jošić, urednik Redakcije muzičkog programa TV RS
Odabrane su sljedeće kompozicije i izvođači (po abecednom redu kompozicija):
01. BUGARSKA PJESMA (BЪGARSKA PESEN)
Izvođač: Nija Stojanova (Sofija/Bugarska)
Muzika i tekst: Galina Ivanova
Aranžman: Georgi Cvetkov
02. DJECA SVEMIRA
Izvođači: Tara i Zola Ristić (Sarajevo/BiH)
Muzika, tekst i aranžman: Đorđe Jovančić
03. DJEČIJI ZAKON
Izvođač: Leona Stajić (Bijeljina/BiH)
Muzika i aranžman: Veselin Frenki Bogićević
Tekst: Sanja Šestović
04. IMA NEKA PRIČA
Izvođač: Ana Ajduković (Borovo Naselje/Hrvatska)
Muzika i tekst: Monika Jukić
Aranžman: Miki Nopling
05. KA TE ČEŠ, TAK PAČ JE
Izvođač: Tisa Gal (S.Bistrica/Slovenija)
Muzika i tekst: Ladislav Slavc Kovačič
Aranžman: Tomislav Valenko
06. LjEPŠE UZ NAS
Izvođač: Iris Femić (Podgorica/Crna Gora)
Muzika: Nemanja Mihajlović
Tekst: Tode Nikoletić
Aranžman: Nemanja Mihajlović
07. NA OSTRVU DJETINjSTVA (UZ BĒRNĪBAS SALAS)
Izvođač: Darina Tumaševiča (Riga/Letonija)
Muzika i aranžman: Jelena Lereina Švilpe
Tekst: Aija Celma
08. NA PUT SE SPREMI
Izvođač: Maja Umićević (Novi Grad/BiH)
Muzika i tekst: Jelena Ostojić
Aranžman: Bojan Đurić
09. NEKA NOVA JA
Izvođač: Mona Mujović (Podgorica/Crna Gora)
Muzika: Ana Klepić
Tekst: Ana Klepić i Sanja Perić
Aranžman: Lado Leš
10. PAPRAT CVJETA (CVETET PAPOROTNIK)
Izvođač: Vasilisa Carskaja (Podolsk/Rusija)
Muzika i tekst: Tatjana Koškarova
Aranžman: Roman Koškarov
11. PLAŠT LjUBAVI
Izvođač: Nikolina Katavić (Zagreb/Hrvatska)
Muzika: Lamia Belošević
Tekst: Daliborka Carević Devernaj
Aranžman: Petar Brkljačić
12. POGLEDAJ ME
Izvođač: Iva Radenković (Sombor/Srbija)
Muzika: Marija Hajnal Stošić
Tekst: Marija Hajnal Stošić i Predrag Đurišić
Aranžman: Lado Leš
13. POSTAĆU ZVIJEZDA
Izvođač: Marija Vuković (Banja Luka/BiH)
Muzika i tekst: Dušan Šestić
Aranžman: Goran Đenić
14. SJAJ
Izvođač: Maša Milovanović (Beograd/Srbija)
Muzika i aranžman: Nemanja Mihajlović
Tekst: Tode Nikoletić
15. TAKO LjUBAV SIJA
Izvođač: Andrea Jakovljević (Foča/BiH)
Muzika: Vesna Veljković
Tekst: Sandra Škrbić
Aranžman: Zoran Bogdanović Riči
16. USUDI SE
Izvođači: Marta Deur i Sofija Makar (Zagreb/Hrvatska)
Muzika, tekst i aranžman: Maja Rogić
17. VOLIM
Izvođači: Maša Gašić i Jana Dragojević (Prijedor/BiH)
Muzika: Dijana Roganović Bogićević
Tekst: Jasmina Gusmirović
Aranžman: Veselin Frenki Bogićević
18. ŽELIM
Izvođač: Asja Džogović (Bijelo Polje/Crna Gora)
Muzika: Danijel Alibabić
Tekst: Natalija Pavićević
Aranžman: Dejan Božović
Sve dodatne informacije o Đurđevdanskom festivalu mogu se naći na zvaničnom sajtu festivala www.djeca.rtrs.tv, na Jutjub kanalu, Instagramu i Fejsbuk stranici Đurđevdanskog festivala.
Đurđevdanski festival dječije pjesme najdugovječniji je i najveći festival dječije pjesme na Balkanu i Jugoistočnoj Evropi i ove godine biće održan 13. maja 2023. godine.
Dvadeset i jedan izvođač iz Letonije, Rusije, Bugarske, Slovenije, Hrvatske, Srbije, Crne Gore i Republike Srpske / Bosne i Hercegovine, odabrane će kompozicije premijerno izvesti na 29. Međunarodnom Đurđevdanskom festivalu dječije pjesme u Banjoj Luci.
Članovi selekcione komisije ove godine bili su:
1. Dejan Dejanović, rukovodilac Muzičke produkcije RTRS
2. Dragoljub Sladojević, urednik u Muzičkoj produkciji RTRS
3. Maja Tatić, urednik u Muzičkoj produkciji RTRS
4. Albina Smajlović Tomić, urednik u Muzičkoj produkciji RTRS
5. Aleksandar Jošić, urednik Redakcije muzičkog programa TV RS
Odabrane su sljedeće kompozicije i izvođači (po abecednom redu kompozicija):
01. BUGARSKA PJESMA (BЪGARSKA PESEN)
Izvođač: Nija Stojanova (Sofija/Bugarska)
Muzika i tekst: Galina Ivanova
Aranžman: Georgi Cvetkov
02. DJECA SVEMIRA
Izvođači: Tara i Zola Ristić (Sarajevo/BiH)
Muzika, tekst i aranžman: Đorđe Jovančić
03. DJEČIJI ZAKON
Izvođač: Leona Stajić (Bijeljina/BiH)
Muzika i aranžman: Veselin Frenki Bogićević
Tekst: Sanja Šestović
04. IMA NEKA PRIČA
Izvođač: Ana Ajduković (Borovo Naselje/Hrvatska)
Muzika i tekst: Monika Jukić
Aranžman: Miki Nopling
05. KA TE ČEŠ, TAK PAČ JE
Izvođač: Tisa Gal (S.Bistrica/Slovenija)
Muzika i tekst: Ladislav Slavc Kovačič
Aranžman: Tomislav Valenko
06. LjEPŠE UZ NAS
Izvođač: Iris Femić (Podgorica/Crna Gora)
Muzika: Nemanja Mihajlović
Tekst: Tode Nikoletić
Aranžman: Nemanja Mihajlović
07. NA OSTRVU DJETINjSTVA (UZ BĒRNĪBAS SALAS)
Izvođač: Darina Tumaševiča (Riga/Letonija)
Muzika i aranžman: Jelena Lereina Švilpe
Tekst: Aija Celma
08. NA PUT SE SPREMI
Izvođač: Maja Umićević (Novi Grad/BiH)
Muzika i tekst: Jelena Ostojić
Aranžman: Bojan Đurić
09. NEKA NOVA JA
Izvođač: Mona Mujović (Podgorica/Crna Gora)
Muzika: Ana Klepić
Tekst: Ana Klepić i Sanja Perić
Aranžman: Lado Leš
10. PAPRAT CVJETA (CVETET PAPOROTNIK)
Izvođač: Vasilisa Carskaja (Podolsk/Rusija)
Muzika i tekst: Tatjana Koškarova
Aranžman: Roman Koškarov
11. PLAŠT LjUBAVI
Izvođač: Nikolina Katavić (Zagreb/Hrvatska)
Muzika: Lamia Belošević
Tekst: Daliborka Carević Devernaj
Aranžman: Petar Brkljačić
12. POGLEDAJ ME
Izvođač: Iva Radenković (Sombor/Srbija)
Muzika: Marija Hajnal Stošić
Tekst: Marija Hajnal Stošić i Predrag Đurišić
Aranžman: Lado Leš
13. POSTAĆU ZVIJEZDA
Izvođač: Marija Vuković (Banja Luka/BiH)
Muzika i tekst: Dušan Šestić
Aranžman: Goran Đenić
14. SJAJ
Izvođač: Maša Milovanović (Beograd/Srbija)
Muzika i aranžman: Nemanja Mihajlović
Tekst: Tode Nikoletić
15. TAKO LjUBAV SIJA
Izvođač: Andrea Jakovljević (Foča/BiH)
Muzika: Vesna Veljković
Tekst: Sandra Škrbić
Aranžman: Zoran Bogdanović Riči
16. USUDI SE
Izvođači: Marta Deur i Sofija Makar (Zagreb/Hrvatska)
Muzika, tekst i aranžman: Maja Rogić
17. VOLIM
Izvođači: Maša Gašić i Jana Dragojević (Prijedor/BiH)
Muzika: Dijana Roganović Bogićević
Tekst: Jasmina Gusmirović
Aranžman: Veselin Frenki Bogićević
18. ŽELIM
Izvođač: Asja Džogović (Bijelo Polje/Crna Gora)
Muzika: Danijel Alibabić
Tekst: Natalija Pavićević
Aranžman: Dejan Božović
Sve dodatne informacije o Đurđevdanskom festivalu mogu se naći na zvaničnom sajtu festivala www.djeca.rtrs.tv, na Jutjub kanalu, Instagramu i Fejsbuk stranici Đurđevdanskog festivala.