Rapsodija Hrvata protiv Kanade, ali još nisu sigurni :: Semberija INFO ::

Rapsodija Hrvata protiv Kanade, ali još nisu sigurni

Фото - Танјуг / АП
Fudbalska reprezentacija Hrvatske stigla je do prve pobjede na Svjetskom prvenstvu u Kataru.

"Vatreni“ su nakon remija sa Marokom (0:0) danas u drugoj rundi grupe F u fenomenalnoj utakmici savladali selekciju Kanade sa 4:1 i tako povećali šanse da se nađu u osmini finala.

To će uspjeti ukoliko ostanu neporaženi u utakmici trećeg kola protiv Belgije, koja je danas šokantno poražena od Maroka (0:2). U slučaju poraza, Hrvatska će vjerovatno pakovati kofere. Tada bi ih jedino mogla spasiti Kanada da napravi iznenađenje i slavi ubjedljivo protiv Maroka, koji će sa bodom biti siguran putnik u nokaut fazu. Kanada je ostala bez šansi, dok Belgija mora savladati Hrvatsku ukoliko ne želi prijevremeno kući.

Početak meča bio je šokantan za Hrvatsku. Igrala se 2. minuta kada su Kanađani odigrali fenomenalnu akciju koju je završio fudbaler Bajerna i najveća zvijezda ovog tima Alfonso Dejvis. On je sjajno pratio akciju i glavom poslao loptu u nebranjeni dio mreže Livakovića.

Ovaj pogodak u potpunosti je otvorio utakmicu. Kanada je nastavila sa svojim stilom igre s kojim su oduševili sve u prvom kolu protiv Belgije, kada ih je izdala samo sreća. Dejvis je na početku bio noćna mora za pulene Zlatka Dalića koji nisu imali rješenja za brzonogog fudbalera.

S druge strane, Hrvatima je dugo trebalo da se oporave od početnog šoka. Jesu imali veći posjed, ali ne i nekih izrazitih prilika. U 21. minuti Marko Livaja je zakasnio na jedan ubačaj Kovačića. Milan Borjan je samo u 7. minuti imao jednu intervenciju pri pokušaju Kramarića. U 26.minuti mreža Borjana se zatresla, ali je Andrej Kramarić bio u nedozvoljenoj poziciji. Od tada su Hrvati zaigrali mnogo odlučnije i bili bolji rival.

U 35. minuti najveća šansa za Hrvatsku. Kovačić je idealno uposlio Livaju čiji udarac sjajno brani golman Zvezde. Samo minut kasnije Hrvatska je poravnala. Perišić je bio asistent, a mrežu je iskosa sa strane pogodio Andrej Kramarić koji je matirao Borjana. Hrvatska tu nije stala, već je stigla do preokreta do odlaska na odmor.

Juranović je sjajno istrčao, pa uposlio Marka Livaju koji je rezantnim udarcem sa vrha kaznenog prostora pogodio za veliki preokret i vodstvo od 2:1. I u sudijskoj nadoknadi Hrvatska je bila opasna, ali Kanađani koji su u tim trenucima bili pogubljeni uspjeli su na poluvrijeme otići na golom zaostatka.

U nastavku je prva zaprijetila Kanada. Osorio je uputio sjajan udarac sa nekih 20-tak metara, ali lopta je prohujala pored gola. U 54. minuti Borjan je na maestralan način zaustavio Krmarića. Bila je to velika šansa za 3:1, no golman Kanade je pokazao klasu. Samo minut kasnije umalo kazna. Dejvid je oprobao udarac, ali Livaković je odbranio izbacivši loptu u korner.

U 70. minuti pitanje pobjednika je rješeno. Hrvati su odigrali još jednu vrhunsku akciju. Perišić je ponovo bio asistent, a Kramarić je imao sjajnu realizaciju i pogodio za velikih 3:1. Do kraja Kanada nije imala snaga da se vrati u meč. Hrvatska je u 78. minuti mogla do 4:1, ali je Borjan ponovo izašao kao pobjednik, ovaj put protiv Brozovića koji je propustio veliku šansu. Tačku na i stavio je Lovro Majer u sudijskoj nadoknadi nakon što ga je nesebično uposlio Oršić.

Situacija u ovoj grupi je sada krajnje neizvjesna, jer je samo Kanada bez šansi. Hrvatska (4:1) i Maroko (gol razlika 2:0) imaju po 4 boda, Belgija na kontu ima 3 boda (2:2), dok je Kanada bez bodova (1:4). U posljednjem kolu se sastaju: Hrvatska – Belgija i Maroko – Kanada.