
Svečano u Prizrenu: Sabran vjerni narod u drevnom gradu
Foto: Radio Goraždevac
PRIZREN - U Sabornom hramu Svetog Đorđa u Prizrenu danas je svečano proslavljena hramovna slava ove prizrenske svetinje, kao i krsna slava mitropolita raško-prizrenskog Teodosija.
Svetu arhijerejsku liturgiju služio je mitropolit Teodosije, koji je istakao da Srbi u Prizrenu, iako ih je malo i iako u tome gradu od mnogih nisu poželjni, ipak opstaju vjerom i nadom u pomoć Božiju.
Po završetku svete liturgije, mitropolit Teodosije je predvodio slavsku litiju oko hrama, uz čitanje Svetog Jevanđelja, nakon čega je blagosiljan i prerezan slavski kolač.
Obraćajući se okupljenima, mitropolit Teodosije je istakao da je ljubav Božija sabrala vjerni narod u drevnom carskom gradu Prizrenu da zajedno proslave Vaskrsenje Hristovo, praznik Prepolovljenja i Svetog velikomučenika Georgija, saopštila je Eparhija raško-prizrenska.
„Danas se molimo Gospodu da nas ukrepi, zaštiti i podrži na našem krstovaskrsnom putu, putu kojim je hodio i Sveti velikomučenik Georgije, pokazavši najveću ljubav prema svome Spasitelju. I mi danas svjedočimo da smo Hristovi, iako nas je ovdje malo i iako u ovome gradu od mnogih nismo poželjni.
Ipak, opstajemo vjerom, nadom i ljubavlju u pomoć Božiju“, istakao je Teodosije.
Posebno je ukazao na značaj svjedočenja vjere u Prizrenu i naglasio da su upravo djeca, bogoslovci, profesori i svi vjerni koji žive u tom gradu živo svjedočanstvo vaskrslog Hrista.
„I profesori, i bogoslovci, i djeca koja se ovdje rađaju i odrastaju, svojim životom svjedoče Hrista. Kao i naši preci, i mi moramo biti spremni da, ako zatreba, žrtvom i stradanjem posvedočimo vjeru, istinu i pravdu. Samo tako možemo zadobiti spasenje i život vječni u Carstvu nebeskom“, rekao je mitropolit Teodosije.
Mitropolitu su sasluživali episkop moravički Tihon, vikar patrijarha srpskog Porfirija, kao i više sveštenoslužitelja Eparhije raško-prizrenske.
Za pjevnicom su pojali profesori i učenici Prizrenske bogoslovije.
Glas Srpske
Svetu arhijerejsku liturgiju služio je mitropolit Teodosije, koji je istakao da Srbi u Prizrenu, iako ih je malo i iako u tome gradu od mnogih nisu poželjni, ipak opstaju vjerom i nadom u pomoć Božiju.
Po završetku svete liturgije, mitropolit Teodosije je predvodio slavsku litiju oko hrama, uz čitanje Svetog Jevanđelja, nakon čega je blagosiljan i prerezan slavski kolač.
Obraćajući se okupljenima, mitropolit Teodosije je istakao da je ljubav Božija sabrala vjerni narod u drevnom carskom gradu Prizrenu da zajedno proslave Vaskrsenje Hristovo, praznik Prepolovljenja i Svetog velikomučenika Georgija, saopštila je Eparhija raško-prizrenska.
„Danas se molimo Gospodu da nas ukrepi, zaštiti i podrži na našem krstovaskrsnom putu, putu kojim je hodio i Sveti velikomučenik Georgije, pokazavši najveću ljubav prema svome Spasitelju. I mi danas svjedočimo da smo Hristovi, iako nas je ovdje malo i iako u ovome gradu od mnogih nismo poželjni.
Ipak, opstajemo vjerom, nadom i ljubavlju u pomoć Božiju“, istakao je Teodosije.
Posebno je ukazao na značaj svjedočenja vjere u Prizrenu i naglasio da su upravo djeca, bogoslovci, profesori i svi vjerni koji žive u tom gradu živo svjedočanstvo vaskrslog Hrista.
„I profesori, i bogoslovci, i djeca koja se ovdje rađaju i odrastaju, svojim životom svjedoče Hrista. Kao i naši preci, i mi moramo biti spremni da, ako zatreba, žrtvom i stradanjem posvedočimo vjeru, istinu i pravdu. Samo tako možemo zadobiti spasenje i život vječni u Carstvu nebeskom“, rekao je mitropolit Teodosije.
Mitropolitu su sasluživali episkop moravički Tihon, vikar patrijarha srpskog Porfirija, kao i više sveštenoslužitelja Eparhije raško-prizrenske.
Za pjevnicom su pojali profesori i učenici Prizrenske bogoslovije.
Glas Srpske




