
U BIJELJINI PREDSTAVLJENA MONOGRAFIJA ..BJESOVI"
U okviru manifestacije "Noć muzeja" koje se u bijeljinskom Muzeju Semberije održava se osamnaesti put sinoć je održana promocija knjige „Bjesovi“, autora Zorana Marinkovića. Autor knjige je osnivač i frontmen grupe "Bjesovi" koji kroz, u Bijeljini večeras predstavljenu monografiju, govori o istoriji grupe, pogledima na muziku i društvenu stvarnost, sve to uz par stotina fotografija, tekstovima pjesama i biografijama 32 muzičara koja su svirala u ovom bendu iz Gornjeg Milanovca. "Bjesovi" su osnovani 1987. godine a prvi veliki uspjeh imali su 1990. godine, kada su pobijedili na Gitarijadi u Čačku. Uslijedila je zatim pobjeda na Gitarijadi u Zaječaru 1993. godine i od tada traje njihova muzička priča.


-"Bjesovi" su od trećeg albuma zapravo jedan religiozni bend. Tada to nije bilo tako jasno izraženo ali tekstovi i duh naših pesama iz tog perioda govorili su u prilog duhovnosti pravoslavnog hrišćanstva. Desilo se potom još nekih uspona i padova ali, od petog albuma, odlučili smo da u odnosu religije i umetnosti veći akcenat stavimo na ovo prvo", rekao je autor knjige pred punom salom Muzeja Semberije.
O knjizi je govorio i Borisav Čeliković, urednik Izdavačke kuće "Službeni glasnik" iz Beograda.
-U jednom periodu svog života shvatio sam da su "Bjesovi" mnogo više od muzičkog benda - oni su zapravo jedan identitet. Na koncertima "Bjesova" okuplja se jedan poseban, izdvojeni kulturološki sloj našeg društva. Primetio sam takođe, iako to Zoran nije želeo, da su "Bjesovi" nastupali samo na srpskim etničkim prostorima iako u tekstovima njihovih pesama nema traga nacionalizmu i bilo kakvoj zatvorenosti. "Bjesovi" su fenomen koji će biti sastavnim dijelom svakog budućeg pregleda srpske kulture od 1990. pa do neke 2010. godine. Ovom knjigom smo postavili parametar kako se slične monografije u budućnosti trebaju raditi.", izjavio je Borisav Čeliković.


Zoran Marinković, autor knjige, osnivač i frontmen grupe „Bjesovi“, rođen je 1966. u Gornjem Milanovcu. Studije slikarstva završio je 1991. godine na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Njegove tri slike nalaze se u fondu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu. Autobiografsku knjigu „Seti se subote i Botičelija“ objavio je 2019. godine.
Semberija info / I.Gutić
Semberija info / I.Gutić




